Dr. Farkas Katalin belgyógyász, angiológus, lipidológus szakorvos magánrendelése.
Több évtizede dolgozom belgyógyászként, ezen belül az érbetegségek és a magasvérnyomás diagnosztikája és kezelése a fő érdeklődési területem.
Az életkor növekedésével az artériás és vénás betegségek előfordulása is folyamatosan nő és időben való felismerésükkel, kezelésükkel megelőzhetjük a súlyos panaszok, szövődmények kialakulását.
Az artériás betegségek közül az érelmeszesedés okozta elváltozások játszák a legfontosabb szerepet, melyek sajnos sokáig tünetmentesek lehetnek. Az agyba vezető artériák szűkülete vagy elzáródása a stroke egyik gyakori oka, pedig az érelváltozás egy egyszerű fájdalmatlan ultrahang vizsgálattal kimutatható. Az alsóvégtagi érszűkület felismerése típusos tünetek esetén (terhelésre jelentkező vádli vagy comb görcs, fájdalom) viszonyleg egyszerű, de sajnos gyakran a betegek nem fordulnak orvoshoz az alsóvégtagi fájdalom miatt és azt az ismert ízületi problémákkal vagy egyszerűen az öregséggel magyarázzák. A betegség gyakran tünetmentes is lehet, ez részben a gyakori mozgásszegény életmóddal magyarázható. Az alsóvégtagi érszűkület kimutatható Doppler vizsgálattal, amikor a végtagokban mért vérnyomás alapján megállapítjuk az úgynevezett boka-kar indexet. Az érelmeszesedés időben megkezdett kezelésével megelőzhető az olyan súlyos szív – érrendszeri események, mint a stroke, szívinfarktus vagy alsóvégtagi amputáció.
Hazánkban a népesség körében egyre nagyobb számban fordul elő a visszérbetegség. A felnőtt lakosság legalább felét érinti, és megfelelő kezelés hiányában súlyos szövődményeket okoz, akár halálos következményekkel járhat. A megterhelő álló munka, a mozgásszegény, ülő életmód, helytelen táplálkozás és az örökletes tényezők miatt már a harmincas-negyvenes korosztályban megjelennek az első panaszok. A kezdeti panaszok lehetnek a láb fájdalma, elnehezülése, feszülése, görcse és zsibbadása, kis lila, majd egyre nagyobb értágulatok, lábdagadás, különböző elváltozások megjelenése a bőrön. A kitágult visszerekben lelassul a vérkeringés, pangás alakul ki, ami súlyosabb esetben trombózishoz is vezethet. A vénás betegségek diagnosztikájában, a mélyvénás trombózis megállapításában a Duplex Ultrahang vizsgálat alapvető szerepet játszik.
Munkámban rendkívül fontosnak tartom, hogy a szükséges műszeres vizsgálatokat, köztük a Duplex Ultrahang vizsgálatot saját magam végzem betegeimnek.
A belgyógyászat mellett klinikai farmakológus és belgyógyász angiológus szakvizsgával, hypertonológus, lipidológus, obezitológus, valamint európai hypertonia és angiológus specialista képesítéssel rendelkezem.
2011 óta tagja vagyok az Angiológia és Érsebészet Kollégium tanácsadó testületének. Vezetőségi tagja vagyok a Magyar Angiológus és Érsebész Társaságnak, a Magyar Hypertonia Társaságnak, emellett tagja a következő társaságoknak: Magyar Belgyógyász Társaság, Magyar Kardiológus Társaság, Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság, International Union of Angiology, European Society of Cardiology.