Amit érdemes a dermatitis herpetiformis betegségről tudni
A dermatitis herpetiformis túlzott immunreakcióként megjelenő viszkető bőrbetegség, kiütésekkel és égő hólyagokkal, amit a gluténérzékenység vált ki. Ez az állapot rendszerint azoknál fordul elő, akik cöliákiával küzdenek. Bár a bőrön megjelenő elváltozások megjelenésükben hasonlítanak a herpeszre, nem herpeszvírus okozza ezt a bőrbetegséget. A gyógyszeres kezelés és a gluténmentes diéta hatékonyan enyhíti a bőrön megjelenő tüneteket is.
Mi az a dermatitis herpetiformis?
Milyen tünetei vannak a dermatitis herpetiformisnak?
Hogyan diagnosztizálják és kezelhető-e a dermatitis herpetiformist?
A gluténérzékenység okozza a hosszú távú, vagyis krónikus dermatitis herpetiformist, ami foltokban megjelenő kisméretű viszkető kiütésekként jelentkezik a bőrön.
A dermatitis herpetiformisban szenvedők többségének cöliákiája van, ugyanakkor a gyomor-bél traktus problémái lehetnek tünetmentesek is. Vagyis hasmenés, fogyás vagy hasi fájdalom szempontjából a cöliákia tünetmentes lehet, ha a dermatitis herpetiformis kialakul. Emiatt a dermatitis herpetiformist a cöliákia bőrmegnyilvánulásának is tekinthetjük.
A dermatitis herpetiformis egyéb elnevezései:
A dermatitis herpetiformist nem herpeszvírus okozza.
A „dermatitis” szó „bőrgyulladást” jelent, a „herpetiformis” pedig a herpesz elváltozásaira emlékeztető hólyagokra utal. Az egyetlen kapcsolat a herpeszvírussal a név és a megjelenés hasonlósága.
Hol jelennek meg a bőrtünetek?
A bőrelváltozás diagnosztizálásához az érintett bőrfelületről bőrmintát vesznek. A bőrből vett minta elemzése segít azonosítani a dermatitis herpetiformist.
A herpeszre emlékeztető megjelenési formájú bőrbetegséget okozó alapbetegséget vérvizsgálattal is lehet azonosítani. A cöliákiára jellemző antitestek (anti-endomysium és anti-tTG) kimutatható a vérben.
A diagnosztizált betegségek esetén a gasztroenterológus szakorvos rendszerint gluténmentes diéta követését javasolja. A glutén fogyasztásának kerülésével csökkenthető a tünetek megjelenése és annak kockázata is, hogy a folyamatos irritáció miatt egyéb autoimmun betegségek alakulnak ki. Ha az érintett személy kerüli az érzékenységet kiváltó glutén fogyasztását, ezzel a vékonybélből a tápanyagok felszívódását is elősegíti és ezzel csökkenthető a tünetek kiújulásának esélye.
Gyógyszeres kezeléssel gyorsan enyhíthetők a viszkető bőrelváltozások.
A tünetek időszakosan kiújulhatnak, mivel nincs végleges gyógymód. A gluténmentes diéta betartása azonban hosszabb tünetmentes időszakokat eredményezhet.
A betegség nem gyógyítható, de a gluténmentes étrend tünetmentessé teheti az érintettet.
Amennyiben a gluténfogyasztás miatt kialakulnak a cöliákiára vagyis lisztérzékenységre jellemző klasszikus emésztőszervrendszeri tüneteink, forduljunk bőrgyógyászhoz és gasztroenterológushoz, akik a tünetek enyhítése mellett segíthetnek kialakítani a betegségünkhöz igazodó életmódot.