Tünetek, okok és megelőzés
A gombás fertőzéseket a mikroorganizmusok vagy mikróbák közé tartozó gombák okozzák. Ezek a szabad szemmel nem látható gombák leggyakrabban a bőrünket, hajas fejbőrünket, illetve hajunkat, körmeinket vagy nyálkahártyáinkat érintik, de a tüdőnket vagy a szervezetünk egyéb részeit is megfertőzhetik.
Milyen egészségi állapotokat okozhatnak a gombás fertőzések?
Milyen egészségi állapot a gombás fertőzés?
Ki van leginkább kitéve a gombás fertőzéseknek?
Mennyire számít súlyosnak a gombás fertőzés?
Mi okozza a gombás fertőzéseket?
Milyen típusú gombás fertőzéseket ismerünk?
Felületi gombás fertőzések
Szubkután gombás fertőzések
Mély gombás fertőzések
Gombás fertőzés leggyakoribb tünetei
Hogyan terjednek a gombás fertőzések?
Hogyan gyógyíthatók meg a gombás fertőzések?
Hogyan csökkenthetjük a gombás fertőzés kockázatát?
Milyen egészségi állapotokat okozhatnak a gombás fertőzések?
A gombás fertőzést, más szóval a mikózist, élesztő- vagy penészgombák okozzák. Gombás fertőzés leggyakrabban a bőrünkön vagy a körmeinken fordul elő, de a mikróbák közé tartozó gombák okozhatnak fertőzéseket a szájban, torokban, tüdőben, húgyutakban és a testünk más részein is.
Sokféle, a szervezetünk számára hasznos és ártalmatlan gomba is él a testünkön (szájban, az emésztőszervrendszerünkben, a bőrünkön). Ezeknek fontos szerepe van a szervezetünk kiegyensúlyozott működésében is.
A világon több millió gombafaj él, de csak egy kis hányaduk ismert, és okoz humán betegségeket. Ide tartozik néhány élesztő- és penészgomba faj.
Milyen egészségi állapot a gombás fertőzés?
A gombás fertőzések általában valamilyen látható nyomot is hagynak testünknek azon a felületén, vagy szövetünkben, ahol a gombás fertőződés történik.
- A bőrön vagy a bőr alatt megjelenő gombás fertőzések okozhatnak bőrpírt, duzzanatot vagy kiemelkedő foltokat. Kiütésként vagy bőr alatti csomóként is megjelenhetnek.
- Gyakori egészségi állapot a köröm gombás fertőzése. Látható nyoma is van annak, ha mikróba gombákkal fertőződnek a körmeink. Ha gombásak a körmeink elsárgulnak, bebarnulnak, vagy elfehéredhetnek. A körmünk megvastagodhat vagy repedezetté válhat a gombafertőzés miatt.
- A szájban vagy torokban megjelenő gombás fertőzések fehér bevonatot vagy foltokat okozhatnak.
Ki van leginkább kitéve a gombás fertőzéseknek?
Bárki kaphat gombás fertőzést, különösen azokat a nagyon gyakori gombabetegségeket, amelyek a bőrünket, nyálkahártyánkat vagy a körmeinket érintik.
A gombás fertőzések gyakoribbak a testünknek azon részein, amelyek a gombák megtelepedése szempontjából kedvező meleg, nedves, párás környezetet biztosítanak vagy amelyik testfelületen nagyobb a testrészek, vagy bőrfelületek súrlódása.
Nagyobb a gombás fertőzés kockázata akkor is, ha rossz a vérkeringésünk vagy cukorbetegek vagyunk.
Különösen magas a gombás fertőzések kockázata a már kialakult egészségi állapotok esetében, amelyek következtében az immunrendszerünk legyengül. Ilyen lehet:
- HIV/AIDS.
- Kialakult rákbetegség (kezelés folyamatában)
- Immunszuppresszáns gyógyszerek szedése (autoimmun betegségek vagy szerv-, őssejt- vagy csontvelő-transzplantáció miatt).
Mennyire számít súlyosnak a gombás fertőzés?
A leggyakoribb gombás fertőzések, amelyek például a bőrön vagy a körmökön okoznak elváltozást, általában nem tekinthetők súlyos egészségi állapotnak.
Ha azonban le van gyengülve az immunrendszerünk, nagyobb a kockázata annak, hogy súlyosbíthatja már meglévő egészségi állapotunkat a gombás fertőzés.
Mi okozza a gombás fertőzéseket?
Élesztő és penészgombák okozzák a legtöbbféle gombás fertőzést az emberi szervezetben.
A legtöbb gomba mikroorganizmus egyáltalán nem okoz betegséget emberekben.
Vannak olyan gombafertőzések, amelyek opportunisták, ami azt jelenti, hogy általában nem okoznak tüneteket, de a legyengült immunrendszer védtelenné teszi a szervezetet e gombák okozta fertőzésekkel szemben.
Néhány gyakori gomba, amelytől fertőzéseket kaphatunk:
- Dermatofiták. A dermatofiták egy olyan gombacsoport, amely a keratinból él, amely a haj, köröm és a bőr külső rétegében található anyag. Nem fertőznek meg élő szövetet.
- A Candida albicans egy élesztőgomba, amely mindenkinek jelen van a szervezetében, általában anélkül, hogy problémát okozna. Bizonyos körülmények között túlszaporodhat és viszketést és vörösséget, ritkán komoly fertőzéseket okozhat.
- Környezeti gombák, amelyek a talajban vagy vízben élnek. Ezek közé tartozik az Histoplasma, Coccidioides, Blastomyces és Aspergillus.
Milyen típusú gombás fertőzéseket ismerünk?
Gombás fertőzések kialakulhatnak a bőr, köröm vagy nyálkahártyák felszínén (felületi vagy mucocutan), a bőr alatt (szubkután) vagy a test más belső szerveiben, például a tüdőben, agyban vagy a szívben (mély fertőzés).
Felületi gombás fertőzések
Felületi gombás fertőzések érinthetik a körmöket, a bőrt és a nyálkahártyát (például a szájban, torokban vagy a nemi szerven).
- Körömgomba (onychomycosis). Sokféle gomba okozhatja a körmeink gombás fertőzését (onychomycosis). Tünete ennek a gombás fertőzésnek, hogy elszíneződnek és repedezetté válnak a kezünkön vagy a lábfejünkön a körmeink.
- A Candida (általában a Candida albicans) okozza a bőr és nyálkahártya (mucocutan) gombás fertőzését. Ezeket a fertőzéseket nevezzük összefoglaló néven candidiasisnak. Ide tartozik a szájpenész, egyes pelenkakiütés-típusok, a hüvelygomba fertőzés (vulvovaginitis), a nyelőcső candidiasis és az összefekvő bőrfelületeket érintő candida intertrigo.
- Tinea versicolor/pityriasis versicolor. A Malassezia gomba okozza a bőr elszíneződését, amelyet tinea versicolor vagy pityriasis versicolornak neveznek.
Szubkután gombás fertőzések
Szubkután gombás fertőzést általában akkor szerzünk, ha a mikroorganizmus gomba bejut egy vágott sérülésbe vagy sebbe. Ezek a fertőzések kiütéseket, fekélyeket és egyéb hasonló jellegű tüneteket okozhatnak a bőrben.
A szubkután gombás fertőzések gyakoribbak a trópusi és szubtrópusi területeken:
- Sporotrichosis (más néven a „rózsakertész betegség”). A Sporothrix gomba okozza ezt az állapotot, amely érintheti a tüdőt vagy a test más részeit.
- Sokféle gomba okozhatja a chromoblastomycosist. Ez hosszan tartó (krónikus) bőrfertőzést okozhat. Ritkán, más testrészekre is terjedhet.
- Sokféle gomba okozhatja, és leggyakrabban a lábfejt érinti a fertőződés.
Mély gombás fertőzések
A mély gombás fertőzések nem a bőrön jelentkeznek, hanem egyéb szerveinkben, például a tüdőben, a vérben, a húgyutakban vagy az agyban. Ezek közül némelyik opportunista fertőzésnek tekinthető, ami azt jelenti, hogy általában csak legyengült immunrendszerrel rendelkező személyek esetében áll fenn az ilyen jellegű gombás fertőzés kockázata.
A mély vagy invazív gombás fertőzések közé tartozik:
- Histoplasma, a histoplasmosist okozó gomba, a tüdőt, agyat vagy a test más szerveit fertőzheti meg.
- Coccidioidomycosis (Völgyi láz). A tüdő fertőződését okozó, de nagyon ritkán más testrészekre is átterjedő endemiás jellegű gombás fertőzés. Ez azt jelenti, hogy bizonyos földrajzi területen vagy közösségben folyamatosan jelen van. A Völgyi láz jellemzően Arizona, Kalifornia, Nevada, Új-Mexikó, Texas, Utah és Mexikó egyes részein tekinthető endemiás betegségnek.
- A Blastomyces, a blastomycosist okozó gomba, gyakran a csontokat, bőrt és tüdőt fertőzi meg. Ritkán okozhat ez a gomba fertőzést az agyban és a gerincvelőben is.
- Az Aspergillus penészgomba okozza az aspergillosis nevű gombás fertőzést. Többféle tüdőfertőzést okozhat, beleértve az allergiás bronchopulmonáris aspergillosist (ABPA) és a krónikus pulmonális aspergillosist. Más szerveket is megfertőzhet.
- Candida húgyúti fertőzés. A legtöbb húgyúti fertőzést a mikróbák közül a baktériumok okozzák, de előfordul élesztőgomba, a Candida által kiváltott húgyúti fertőződés is.
- Különböző Candida fajok okozzák az invazív candidiasist. Megfertőzheti a szívet, vért (candidaemia), agyat, szemet (endophthalmitis), csontokat vagy a test más szerveit.
- A Pneumocystis jirovecii gomba megfertőzheti a tüdőt és Pneumocystis jirovecii pneumóniát (PJP) okozhat.
- A mucormycetek csoportja okozza a mucormycosist. A mucormycetek megfertőzhetik az orrmelléküregeket és agyat (rhinocerebrális mucormycosis), tüdőt (pulmonális mucormycosis), beleket (gastrointesztinális mucormycosis), bőrt (cutan mucormycosis) vagy a test több részét egyszerre (disszeminált mucormycosis).
- A Cryptococcus neoformans és a Cryptococcus gattii okozza a cryptococcosist. Általában a tüdőt fertőzik meg, de néha megfertőzhetik az agyat és gerincvelőt (cryptococcus meningitis).
Gombás fertőzés leggyakoribb tünetei
A gombás fertőzés típusától és a fertőzés helyétől függ az, hogy milyen tünetet tapasztalhatunk. A tüneteket a legkönnyebben akkor érzékeljük, ha a gombás fertőzés a bőrünket, a körmeinket vagy a nyálkahártyát érinti a szájüregben, torokban vagy a nemi szervekben.
Bizonyos esetekben érzékelhető tünetekkel járhat a gombás fertőzés akkor is, ha a tüdőben, agyban, szemben, bélrendszerben vagy az orrmelléküregekben fertőződnek a szövetek.
A felületi vagy szubkután gombás fertőzés esetéén az alábbi tüneteket tapasztalhatjuk:
- Viszketés, érzékenység, vörösség vagy kiütés az érintett testfelületen.
- Elszíneződött, vastag vagy repedezett körmök.
- Fájdalom evés közben, ízvesztés vagy fehér foltok a szájban vagy torokban.
- Fájdalommentes csomó a bőr alatt.
A tüdőben jelentkező gombás fertőzések tünetei közé tartozik:
- Köhögés, néha véres köhögés.
- Fáradtság (kimerültség).
- Láz.
- Légszomj.
- Izomfájdalmak.
- Ízületi fájdalom.
- Fejfájás.
- Éjszakai izzadás.
Más testrészekben jelentkező gombás fertőzések tünetei közé tartozhat:
- Agyban vagy annak környékén jelentkező gombás fertőzés: Fejfájás, láz, nyakfájás, hányinger/hányás, fényérzékenység, zavartság.
- Szemben jelentkező gombás fertőzés: Fájdalom, vörösség, váladékozás, homályos látás, könnyezés, fényérzékenység.
- Bélrendszerben jelentkező gombás fertőzés: Hasfájás, hányinger, hányás.
- Orrmelléküregekben jelentkező gombás fertőzés: Láz, orrdugulás, fejfájás, egyoldali arcduzzanat, arc fájdalom.
Hogyan terjednek a gombás fertőzések?
Tömegek által használt, nyirkos helyekről szedhetjük össze legkönnyebben a gombafertőzést, mint amilyenek a nyilvános zuhanyzók és öltözők.
Fertőzhetnek a mikróba gombák a bőrön vagy sérülésen keresztül.
A környezetből (mint talaj vagy por), a lebegőben lebegő gombákat belélegezhetjük, és ezek fertőzhetnek.
Antibiotikumok szedése miatt a természetesen a testünkön élő gombák felszaporodhatnak.
Vannak olyan dermatofita fertőzések, amelyeket elkaphatunk közvetlen érintkezés útján is a már fertőzött személytől vagy állattól.
Hogyan gyógyíthatók meg a gombás fertőzések?
A legtöbb gombás fertőzést gyógyszerrel lehet gyógyítani. A gyógyszeres kezelés történhet szájon át szedhető tabletta vagy kapszula formájában, vagy intravénásan, injekciózva.
Amint észleljük bármelyik fentebb ismertetett tünetet, mindenképpen infektológus szakorvoshoz kell fordulni a diagnózis felállítása és a mielőbbi kezelés érdekében is.
Hogyan csökkenthetjük a gombás fertőzés kockázatát?
A különböző gombás fertőzések kockázatát elsődlegesen a megfelelő személyes higiénia gyakorlása és a környezetben található mikroorganizmus gombákkal szembeni védekezés útján csökkenthetjük.
Érdemes betartani az alábbi jó tanácsokat a gombás fertőzések megelőzése érdekében:
- Zuhanyozz le, ha koszos vagy izzadt lettél. Törölközz szárazra! Ne hagyd, hogy bőröd nedves maradjon.
- Ne járj mezítláb nyilvános fürdőkben, zuhanyzókban vagy öltözőkben.
- Viselj tiszta, száraz, pamut alsóneműt.
- Alaposan ápold a fogaidat és a szád.
- Tisztítsd meg és használd az előírásoknak megfelelően a kontaktlencsédet, vagy használj egy napos, eldobható kontaktlencsét.
- Csak orvos által felírt antibiotikumot használj, és csak az előírt ideig. Ha túl hosszú ideig szedsz antibiotikumot, az élesztőgombák túlszaporodhatnak a testedben és fertőzést okozhatnak.
- Ne oszd meg a sportfelszerelésedet, törölköződet vagy más személyes tárgyadat másokkal.
- Viselj védőruházatot: kesztyűt, csizmát, hosszú nadrágot és hosszú ujjú inget, amikor olyan munkát végzel, ami a talaj érintését teszi elkerülhetetlenné.
- Viselj szűrővel ellátott maszkot, hogy elkerüld a levegőben lebegő káros gombák belélegzését, ha olyan területen élsz, ahol ezek előfordulása gyakori.