Hőkimerülés: tünetek, okok és megelőzés
Nyáron fokozottabb körültekintéssel kell felkészülnünk arra, hogy a szabadban vagy rosszul szellőző, meleg helyen fizikai tevékenységet gond nélkül tudjunk folytatni. A magas külső hőmérséklet miatt a szervezetünknek több folyadékra lesz szüksége ahhoz, hogy izzadással hűteni tudjuk magunkat. Előfordulhat azonban, hogy még az óvintézkedések ellenére is bekövetkeznek egészségügyi problémák. Köztük a legáltalánosabb a kánikula idején előforduló hőkimerülés.
Milyen betegség a hőkimerülés?
Tipikus tünetek és megjelenési formák
Hogyan kezelhető a hőkimerülés?
A megelőzés fontossága és módja
A hőkimerülés akkor következik be, amikor a testünk túlmelegszik (túl forróvá válik) és a magas környező hőmérséklet miatt nem tud hőt leadni, nem képes lehűlni. A hőkimerülés jellemzően a forró és párás kánikulai melegben végzett intenzív fizikai tevékenység, edzés vagy fizikai munkavégzés közben alakulhat ki, ha a test nem képes elég hőt leadni.
Fizikai aktivitás közben a testünk folyadékot veszít. Nélkülözhetetlen a folyadékpótlás, máskülönben nem képes kellőképpen hűteni a testünk magát izzadással. Ez az állapot kiszáradáshoz és hőgutához vezethet, amely viszont már életveszélyes állapot.
A hőkimerülés tünetei jelentkezhetnek hirtelen, de kialakulhatnak lassabban, viszonylag hosszú idő, akár több nap alatt.
Mielőtt a hőkimerülés konkrétan érzékelhető tünetei megmutatkoznak, a bőrön megjelenhetnek melegkiütések vagy tapasztalhatunk a hő hatására fájdalmas izomgörcsöt is. Ezek a fájdalmas izomgörcsök bármelyik izmot érinthetik, de leggyakrabban a kar- és a lábizmokban jelentkeznek.
A hőkimerülést könnyen felismerhetjük az alábbi tünetekről is:
Kezelés hiányában a hőkimerülés hőgutához vezethet, emiatt nagyon fontos tudatában lenni annak, hogyan segíthetünk a hőkimerülésben szenvedő betegen minél gyorsabban.
Mivel a magas hőmérséklet és páratartalom váltja ki intenzív mozgás mellett a hőkimerülést, az első lépés a beteg nyugalomba helyezése árnyékos, hűvös helyen.
Gyakran fordulnak elő ilyen hipertermia által kísért tünetek, mint a hőkimerülés azok körében, akik kitartóan folytatják az edzésprogramjukat akkor is, ha beköszönt a kánikulai párás hőség, vagy éppen kénytelenek a forróságban kitartó fizikai munkát végezni.
Vannak olyan tényezők, amelyek miatt nagyobb az esélye a hőkimerülés kialakulásának. Ezek közé tartoznak az alábbiak:
A hőkimerülés megelőzésének a legjobb módja, ha a kánikula idején igyekszünk minél többet árnyékban tartózkodni. Jó stratégia lehet az is, ha az intenzív tevékenységeket meghatározott időszakonként hűsöléssel heverjük ki.
Amikor az előrejelzés szerint közeledik a kánikula, fontos tudni, hogyan lehet megelőzni a hőséggel kapcsolatos betegségeket. A cél mindig a folyadékpótlás és a test hűtése.
A következő stratégiák segíthetnek:
Nagy melegben senkinek nem szabad egyedül maradnia parkoló autóban. Ez különösen veszélyes lehet a gyerekekre és a 65 év felettiekre nézve.
Hogyan segíthetünk lehűteni valakit, akinél a hőkimerülés jelei mutatkoznak?
Kövesse az alábbi lépéseket:
Tehetünk egy csomag jeget kendőbe csomagolva az érintett tarkójára vagy a hónaljának területére a vérkeringés gyors hűtéséhez. Maradjon a beteggel, amíg jobban nem lesz.
Legfeljebb 30 percet vesz igénybe a fenti módszerekkel a testhőmérséklet gyors csökkentése, vagyis maximum fél óra alatt jobban is kell, hogy érezze magát a beteg.
A kánikula közeledtével érdemes felkészülnünk a szervezetünk védelmére a hőséggel szemben. A fenti útmutatást követve elkerülhetők a súlyosabb problémák.