4 754 718 sikeres foglalás!
Kényelmes időpontfoglalás magánorvosokhoz!
2011 óta a páciensekért


Kiszáradás

Kiszáradás: tünetek, okok és megelőzés

Szervezetünk vízháztartásában a víztartalom egy részének a kiürítéséért a verejtékezés és a vizeletürítés a felelős. Amikor a kiürített folyadék utánpótlása bármilyen okból elmarad, a szervezetünk a kiszáradás állapotába kerül, azaz dehidratálttá válik. Milyen körülmények között szokott ez bekövetkezni, és hogyan előzhetjük meg a kiszáradást?

Milyen betegség a kiszáradás?

Kiszáradás okai és előfordulása

Tipikus tünetek és megjelenési formák

Hogyan diagnosztizálják a kiszáradást?

Hogyan kezelhető a kiszáradás vagy dehidratált állapot?

A kezeletlen kiszáradás lehetséges szövődményei

A megelőzés fontossága és módszerei

Milyen betegség a kiszáradás?

A kiszáradás vagy más szóval dehidratáltság akkor következik be, amikor a testünk vízháztartásának egyensúlya felbillen. A folyadékürítés mennyisége meghaladja a bevitt folyadék mennyiségét, azaz kevesebb folyadékot fogyasztunk, mint amennyit a szervezetünk igényel, így dehidratálttá válunk.

Kiszáradás okai és előfordulása

A kiszáradást okozhatja hányással, hasmenéssel járó betegség, de akár egyszerűen a kánikulai hőségben is fenyegethet kiszáradás veszélye, főképpen intenzív verejtékezéssel járó testmozgás vagy nehéz fizikai munkavégzés miatt. Az aktív életmódot folytatóknak, sportolóknak és a magas hőmérséklet ellenére a szabadban vagy zárt helyiségben munkát végzőknek növelniük kell a vízbevitelt, hogy elkerüljék a dehidratáltság állapotát.

Normál esetben a nők számára ajánlott folyadékfogyasztás napi 8-12 pohár víz, míg a férfiaknak 10-15 pohárnyi vizet is jól hasznosít a szervezetük.

A szervezet sejtjeinek, szöveteinek és szerveinek a szabályos működéséhez ugyanis elengedhetetlen a víz. Veszélyes komplikációkhoz és akár sokkos állapot kialakulásához is vezethet a súlyos kiszáradás, vagyis amikor a szervezetünk a víztartalmának túl nagy hányadát elveszíti.

Ezeknek a szövődményeknek az elkerülése érdekében feltétlenül szükséges mihamarabb visszahidratálni a szervezetünket, vagyis pótolni a kiürített folyadékmennyiséget.

Attól függően, hogy milyen súlyossá vált a kiszáradás és mennyire veszélyezteti a szerveink működőképességét, az enyhe kiszáradást általában lehet otthon kezelni, míg a súlyos kiszáradást kórházban vagy sürgősségi ellátás keretében gyógyítják.

Nemcsak a közvetlen napsütésben sportolók vannak kitéve a kiszáradás veszélyének. Akár a testépítők, sőt még az úszók is olyan sportolók, akiknél fennáll a kiszáradás veszélye, ha intenzív testmozgást követően a kiürített folyadék visszapótlását elmulasztják.

Kik esetében tekinthetjük nagynak a kiszáradás kockázatát?

  • kánikula idején a szabadban fizikai munkát végzők (például hegesztők, kertészek, építőmunkások és autószerelők)
  • időskorúak
  • krónikus betegségben szenvedők
  • sportolók (különösen futók, kerékpárosok és labdarúgók)
  • csecsemők és kisgyermekek

Nézzük meg, mely folyamatok vezethetnek a szervezetünk kiszáradásához:

Verejtékezés:

A verejtékezés a testünk természetes hűtő mechanizmusának a része. Amikor felhevül a testünk, a verejtékmirigyek intenzív működésbe lendülnek. A cél, hogy a bőrfelületre juttatott verejték a test hőjétől a bőrfelszínről elpárolog, ezzel a párolgással pedig hőt von el a szervezettől, azaz hűti. Minél fokozottabban verejtékezünk, annál több verejték párolog el a testfelületünkről, hatékonyan hűtve a testünk hőmérsékletét a párolgással elvont hő miatt. A verejtékezés hidratálja is a bőrünket, és fenntartja az elektrolit-egyensúlyt a testünkben.

A verejtékünk főként ásványi sókat és vizet tartalmaz. A túlzott verejtékezés, a folyadék visszapótlásának a hiányában kiszáradáshoz vezethet, mivel a testünkön kiterjedt felületen egyidejűleg nagy mennyiségű vizet veszítünk. A túlzott verejtékezést hiperhidrózisnak is nevezzük.

Betegségek:

A folyamatos hányással vagy hasmenéssel járó betegségek kiszáradáshoz vezethetnek. Mind a hányás, mind pedig a hasmenés útján túl sok víz távozik a szervezetünkből. A vízmennyiséggel fontos elektrolitok is távoznak e folyamatok során. Az elektrolitok olyan ásványi anyagok, amelyeket a testünk az izmok, a vér kémiai összetétele és a szervi folyamatok szabályozására használ. Ezek az elektrolitok megtalálhatók a vérben és a vizeletben, és mindenhol a szervezetünkben lévő folyadékállományban.

A hányás vagy a hasmenés útján bekövetkező folyadékvesztés a szervezetünkben működési zavarokat, súlyos komplikációkat okozhat.

Lázas állapot:

Amikor lázasak vagyunk a testünk a hőt a teljes testfelületünkön igyekszik leadni verejtékezéssel, ezzel csökkentve a lázat, vagyis a túl magas testhőmérsékletet. Rendszeres folyadékpótlás elengedhetetlen a lázas betegnél, annak érdekében, hogy a szervezete kiszáradását elkerüljük.

Vizeletürítés:

A vizeletürítés útján szabadul meg a testünk a méreganyagoktól. Amennyiben a szervezetben a kémiai egyensúly felborul, a vizeletkiválasztás fokozódik. Gyakoribb vizeletürítés mellett fontos odafigyelni a folyadékpótlásra, hogy elkerüljük a kiszáradást. A problémák elkerülése érdekében mindenképpen fontos az, hogy képesek legyünk felismerni a kiszáradásnak a tüneteit.

Tipikus tünetek és megjelenési formák

Mik azok a jelek, amelyek segítenek felismerni a kiszáradást? A dehidratáltság, vagyis kiszáradás tünetei attól függően változnak, hogy az állapot enyhe vagy súlyos. A kiszáradás tünetei előre jelzik az állapot romlását, és megmutatkoznak, mielőtt ténylegesen bekövetkezne a dehidratáltság.

Az enyhe és közepes kiszáradás tünetei közé tartozik:

  • fáradtság
  • szájszárazság
  • fokozódó szomjúságérzet
  • csökkent vizeletürítés
  • kevesebb könnytermelés
  • száraz bőr
  • székrekedés
  • szédülés
  • fejfájás

Az enyhe kiszáradás tünetein túl, a súlyos dehidratált állapotot jelzik az alábbi tünetek:

  • nagyon erős szomjúság
  • verejtékezés hiánya
  • alacsony vérnyomás
  • gyors szívritmus
  • szapora légzés
  • beesett szemek
  • ráncos bőr
  • sötét vizelet

A súlyos kiszáradás orvosi vészhelyzet. Azonnali orvosi beavatkozást igényel.

Gyermekek és az idős felnőttek esetében még akkor is orvosi beavatkozás szükséges, ha csupán a dehidratáltság, vagy kiszáradás enyhébb tüneteit mutatják.

Elengedhetetlen a sürgősségi ellátás korosztálytól függetlenül, amennyiben az alábbi tüneteket tapasztaljuk:

  • heveny vagy súlyos, akár napokig is elhúzódó hasmenés
  • vér a székletben
  • ivást követően hányás vagy hasmenés, azaz a folyadékmegtartás hiánya
  • zavart tudatállapot

Hogyan diagnosztizálják a kiszáradást?

Mielőtt bármilyen tesztet elvégezne, az orvosunk átbeszéli velünk a tüneteinket. Ez alapján ki tud zárni minden egyéb betegséget. Az anamnézis felvétele után, az orvos ellenőrzi az alapvető életfunkciókat:  a szívritmust és a vérnyomást. Alacsony vérnyomás és gyors szívritmus utalhat dehidratáltságra vagy kiszáradásra.

Vérvizsgálat szükséges az elektrolitszint megállapításához. Ennek a vizsgálatnak az eredménye is segíthet azonosítani a folyadékhiány mértékét. Vérvizsgálattal ellenőrzik továbbá a szervezetünk kreatinin szintjét is. Az eredmény a kiszáradás mértékéről a vesefunkció alapján ad képet a szakorvosnak.

A vizeletvizsgálat a vizeletminta alapján térképezi fel, hogy van-e baktérium a vizeletben. A vizeletminta  mutatja az elektrolit-veszteség mértékét is. A vizelet sűrűsége, színe is jelezhet dehidratáltságot, de egyértelműen csak akkor, ha a többi tünet is megállapítható. A sötét vizelet önmagában nem jelez kiszáradást.

 

Hogyan kezelhető a kiszáradás vagy dehidratált állapot?

Amikor az orvos megállapítja a kiszáradás tényét, olyan kezelési módot állít össze, amelynek része egyrészt a folyadékpótlás, vagy rehidratálás, másrészt az elektrolitpótlás.  A hasmenés és hányás kezelése is mindenképp szükségessé válik ezekben az esetekben.

A sürgősségi kórházi kezelés nem hagyatkozik a folyadék ivással történő pótlására, mivel a hányás és hasmenés miatt a folyadékvisszatartás nem mindig valósul meg. Hatékony folyadékpótlás elektrolitokat tartalmazó vizes oldat intravénás adagolásával történik kórházi körülmények között.

Akiknél a kiszáradást nem hasmenés és hányás okozza, a vízbevitelt ki kell egészíteni elektrolitokat tartalmazó rehidratáló itallal. Ilyenek az alacsony cukortartalmú sport- vagy elektrolititalok.

Kiszáradás esetén a rehidratálás, vagyis a folyadékpótlás nem tartalmazhat alkoholt, túlságosan édes, cukros italokat vagy koffeintartalmú italokat. Ezek ugyanis a dehidratáltságot tovább súlyosbíthatják.

A kezeletlen kiszáradás lehetséges szövődményei

A kezeletlen kiszáradás életveszélyes szövődményekhez vezethet, ezek a:

  • hőkimerülés
  • hőség miatti görcsroham
  • hőguta
  • izomgörcsök az elektrolitveszteség miatt
  • alacsony vér térfogat
  • veseelégtelenség
  • kóma

A megelőzés fontossága és módszerei

Hasznos tudni, hogyan előzhetjük meg a kiszáradást?

  • Ha beteg vagy, növeld a folyadékbeviteled, különösen ha hányingered vagy hasmenésed van. Ha nem tudod a bevitt folyadékot benntartani a szervezetedben, mindenképpen fordulj orvoshoz!
  • Ha edzeni készülsz vagy sportolni, igyál vizet a tevékenység előtt is. Igyekezz edzés közben is rendszeres időközönként kisebb adagokban pótolni a folyadékod. Mindenképpen fontos, hogy az edzést követően is fogyassz bőségesen vizet, vagy sportitalt.
  • Viselj jól szellőző, bő ruházatot a kánikula idején, és ha lehet ne tartózkodj huzamos ideig a napon. Kerüld a hőséget.
  • Akkor is, ha csak normál aktivitással telnek a napjaid hőség idején ne feledkezz meg a bő folyadékmennyiség rendszeres beviteléről

A kiszáradást nem csupán a nyári hőség okozhatja, hanem dehidratálttá válhat a szervezetünk heveny hasmenés és hányás hatására is. Gyakran vannak apró jelek, mint a fejfájás, amelyek figyelmeztetnek arra, hogy elfelejtettünk elegendő vizet inni. Nagyon fontos, hogy kánikula idején és intenzív verejtékezéssel járó fizikai aktivitás közben és után mindenképpen gondoskodnunk kell a folyadékpótlásról, hiszen ez az egyetlen módja annak, hogy a súlyos kiszáradásállapotát megelőzzük.

Forduljon mindenképpen orvoshoz, ha a fentiek alapján úgy gondolja, hogy a tünetei a kiszáradásra utalnak!

Honlapunk sütiket (cookie) alkalmaz annak érdekében, hogy a felhasználói élményt, a kényelmedet emeljék, valamint, hogy az oldalt ennek érdekében fejleszteni tudjuk. Amennyiben beleegyezel a sütik használatába, nyomj az elfogadás gombra! Emellett lehetőséged van a sütik egyedi beállítására.
További információ