Tünetek, okok, diagnózis és megelőzés
A herpes zoster vírus okozza az övsömört és stresszes élethelyzetekben üti fel a fejét leggyakrabban. Melyik életkorra jellemző?
Hogyan diagnosztizálják az övsömört?
Az övsömör lehetséges szövődményei
Milyen hatékonysággal gyógyul az övsömör?
Az övsömör igen kellemetlen betegség, amely sokakat érint világszerte. A betegség tünetei kiválóan azonosíthatók, így megfelelő kezeléssel és megelőzéssel a kellemetlen tünetek jelentősen csökkenthetők.
Az övsömör vírusfertőzés okozta bőrbetegség, amelyet a herpes vírusok családjába tartozó varicella-zoster vírus (VZV) okoz. Az övsömör a korábban bárányhimlőn átesett betegeknél jelentkezik. Miután a bárányhimlő gyógyult, a vírus továbbra is a szervezetben marad, inaktív formában. A vírus stressz, az immunrendszer gyengülése, vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásai következtében újra aktiválódik és ekkor jelenik meg az övsömör. A betegség leggyakrabban középkorú vagy idősebb embereket érint.
Tipikus tünetek és megjelenési formák?
Az övsömör első tünetei:
Az övsömör tünetei általában érzékenységet és égő érzést okoznak az érintett bőrfelületen, majd hamarosan megjelennek a kiütések és hólyagok is. Az övsömör fájdalmas hólyagjai, ha megsérülnek, a fertőzés tovább terjedhet. Az övsömör okozta kiütések általában csak féloldalon jelennek meg a testen, gyakran az alsó hát, az oldal, a mellkas vagy az arc területén fordulnak elő. Az érintett bőrfelület kivörösödik és duzzadt lehet, ami kellemetlen fájdalommal járhat. A betegség tünetei általában két-három hétig tartanak, és a bőrkiütés után heg maradhat.
Az övsömör tünetei nagyon hasonlóak a bárányhimlő tüneteihez, mégis könnyű megkülönböztetni a kettőt. Az övsömör csak az idegpálya vonala mentén jelentkezik, míg a bárányhimlő az egész testfelületet érinti.
Az övsömör általában azoknál alakul ki, akik gyermekkorukban már átestek a bárányhimlő fertőzésen, és az életük későbbi szakaszában, felnőtt korban immunrendszerük rendkívül meggyengül, rendszerint stressz, gyógyszerek mellékhatásai, kemoterápia vagy HIV fertőzés miatt. Ők az említett okok miatt nagyobb valószínűséggel szenvedhetnek a betegségtől.
Hogyan diagnosztizálják az övsömört?
Az övsömör diagnosztizálása általában a bőrkiütés vizsgálatán alapszik, és az orvos jellemzően nem ír elő további vizsgálatokat. Kérhet azonban vérvizsgálatot annak meghatározása érdekében, hogy az övsömört okozó vírus jelen van-e a szervezetben.
Az övsömör kezelése alapvetően a vírus terjedésének megakadályozására és a tünetek enyhítésére összpontosít. A kezelés időben történő megkezdése nagyon fontos, mivel a korai beavatkozás csökkenti a szövődmények kockázatát.
Az övsömör tüneteit mérséklő gyógyszerek a fájdalom csillapításában és a viszketés enyhítésében segítenek. Az övsömör kezelése során fontos a bőr megfelelő ápolása is. Az érintett területet tiszta és száraz állapotban kell tartani, és kerülni kell az irritáló kozmetikumok használatát. A bőrt rendszeresen hidratálni szükséges. Az antivirális szerek korai alkalmazása is hatékony lehet az övsömör gyógyításában.
Az övsömör lehetséges szövődményei
Az övsömör súlyosabb esetekben akár agyhártyagyulladást is kiválthat, vagy a szem szaruhártyáját megtámadva a szaruhártya perforációját is okozhatja.
Milyen hatékonysággal gyógyul az övsömör?
Az övsömör idővel általában magától elmúlik, de a tünetek kezelése javítja a beteg állapotát. Érdemes azonban megjegyezni, hogy az övsömör gyógyulása után is fennállhatnak szövődmények, amelyek további kezelést igényelnek. A posztherpetikus neuralgia kezelése általában hosszadalmas folyamat, és az esetek többségében a tünetek csak részlegesen enyhíthetők. Az orvos által elrendelt kontrollvizsgálatok és a kezelések segíthetnek megakadályozni a szövődményeket és gyorsítani a betegség gyógyulását.
A megelőzés fontossága és módszerei
Az övsömör megelőzése érdekében a legfontosabb lépés az immunrendszer megerősítése. Az életmódváltás, áttérés egészséges táplálkozásra, a testmozgás és a stresszkezelés, hozzájárulhatnak az immunrendszer megerősítéséhez. Az övsömör megelőzése érdekében védőoltást is igénybe lehet venni.
A bárányhimlő elleni oltás csökkentheti az övsömör kialakulásának kockázatát, ha azonban mégis megjelenik a betegség, annak lefolyása kevésbé lesz súlyos.
Észleled magadon a betegség tüneteit? Foglalj időpontot a témában jártas orvosaink egyikéhez: