
Orvosi diplomáját a Debreceni Orvostudományi Egyetemen szerezte, szakmai ismereteit pedig a Sydney Egyetemen és a Royal Alexandra Gyermekkórházban bővítette. Tudományos pályafutása során megszerezte a habilitációt, az orvostudomány kandidátusa, majd a Magyar Tudományos Akadémia doktora címet.
Pályáját a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kórház Gyermekegészségügyi Központjában kezdte, ahol később osztályvezető, majd intézetvezető főorvosként dolgozott. Emellett a Debreceni Egyetem Gyermekegészségügyi Továbbképző Intézetének igazgatója volt. A Miskolci Egyetem Egészségügyi Karának alapító tagjaként dékáni és intézetigazgatói feladatokat is ellátott, valamint négy éven át a Magyar Diabetes Társaság elnöki tisztségét töltötte be.
Oktatói és kutatói munkáját több hazai és nemzetközi egyetemen végezte. Korábban a Debreceni Egyetem, a Miskolci Egyetem és a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára volt, jelenleg az Óbudai Egyetem Élettani Szabályozások Kutatóközpontjának kutatóprofesszora.
Szakterülete a gyermekgyógyászat, a gyermektüdőgyógyászat és a diabetológia. Munkájában kiemelt figyelmet fordít a magas színvonalú betegellátásra, a tudományos eredmények gyakorlati alkalmazására és az orvosképzésre.
Magyar mellett angol és német nyelven is beszél.
Kimagasló szakmai és tudományos munkásságát számos rangos elismeréssel díjazták, többek között Petényi Géza-díjjal, Hetényi Géza-díjjal, Magyar Imre-díjjal, Pro Diabetologia-díjjal, Batthyány-Strattmann László-díjjal, valamint a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével.