Mi alapján választanak magánszolgáltatót a betegek?
Az empátiát, az udvariasságot, a gyorsaságot és a betegekre szánt időt emelték ki a megkérdezettek a magánellátás előnyeként. A férfiaknál a fogászat, a nőknél pedig a nőgyógyászat a legnépszerűbb.
Nőgyógyászat, fogászat, bőrgyógyászat és laborvizsgálat. A páciensek 83 százaléka vett már igénybe magánegészségügyi szolgáltatást az elmúlt időszakban, a fiatalok pedig különösen nyitottak arra, hogy magánrendelésre menjenek.
- A megkérdezettek 63 százaléka az elmúlt egy évben, ezen belül 49 százalék az elmúlt 6 hónapban fordult meg a magánegészségügyben.
- Azok között, akik az elmúlt egy évben jártak magánellátásban, 83 százalék a 30 év alattiak aránya.
Miért magánszolgáltató? Ezek a döntő érvek!
- Ár-érték arány! A magánellátásban részt vevők elsősorban az ár-érték arányt nézik, amikor szolgáltatót választanak; 28 százalékuknak ez a fő döntési szempont, 68 százaléknál szerepel a szempontok között.
- Nincs várólista! A megkérdezettek 7 százalékánál volt a legfőbb döntési szempont az elérhető szabad időpont, és 55 százalékuk élt is a lehetőséggel.
- A szolgáltató megközelíthetősége! Ez a válaszadók 49 százalékánál számít, 6 százalékánál ez a legfontosabb.
- Orvosválasztás! Minden tizedik válaszadónál a személyzet hozzáállásán, illetve az alkalmazott orvosok személyén múlik leginkább, hogy melyik intézmény mellett dönt.
- Információ! Az interneten elérhető információkra nagyjából 3-ból 1 válaszadó hagyatkozik, ők jellemzően a szolgáltató honlapját keresik fel. Általában információt az adott intézményről a magánkórház honlapjáról és tematikus Facebook-csoportokból szereznek, valamint a magánkórházban személyesen kérnek tájékoztatást.
- A klinika felszereltsége is döntő fontosságú, de az utolsók között van. Ennek az lehet az oka, hogy a legtöbb magánintézmény korszerű, jobb körülmények várják a betegeket, mint az állami kórházakban.
- Készpénz vagy bankkártya, esetleg egészségpénztári lehetőség? Az elérhető fizetési módok az utolsó helyre kerültek.
Ezek a legnépszerűbb szakterületek a magánorvosnál!
A nők többsége, 46 százaléka utoljára nőgyógyászati szakrendelésen járt magánegészségügyi ellátás keretében, 40 százalékuk vérvizsgálatra, 35 százalékuk pedig fogászati kezelésre ment. A férfiaknál a fogászat került az első helyre 41 százalékkal, utána a vérvizsgálat és a bőrgyógyászat következik – derült ki az Ipsos reprezentatív felméréséből, amelyet a betegbarát projekt elnevezésű kezdeményezés számára készített.
- Vérvizsgálat
- Fogászati kezelés
- Nőgyógyászati vizsgálat
- Ultrahangvizsgálat
- Bőrgyógyászat
- Vizeletvizsgálat
- Röntgen
- MR
- CT
Az online kutatást szeptember 26. és október 5. között végezte az Ipsos a 18-65 éves magyar lakosság körében, 1000 ember megkérdezésével, a minta reprezentatív nem, kor, településtípus és régió szerint.