Gyárfás Adél mentálhigiénés segítő szakember, képzésben lévő családterapeuta magánrendelése.
Mentálhigiénés segítő szakember, képzésben lévő családterapeuta vagyok. Egyéni mentálhigiénés segítő beszélgetésre, pár- és családterápiára várom a hozzám fordulókat.
A mentálhigiénés folyamatban a segítő és a segített közötti kapcsolat inkább támogató illetve megtartó, mint irányított. A segítő abban kiséri a klienst, hogy megtalálja saját megoldásait. A mentálhigiéné az életünkben felmerülő nehéz, megterhelő helyzetekben, megpróbáltatásokban segít megőrizni a személy integritását. Abban segít, hogy az egyén megtalálja saját hatékony megküzdési módjait, énereje segítségével új stratégiákat fejlesszen. Mentálhigiénés segítő munkám során abban támogatom a hozzám fordulókat, hogy megtalálják erőforrásaikat, képessé váljanak a bennük lévő lehetőségek kibontakoztatására. Hiszek abban, hogy minden ember életének van értelme, küldetése, feladata. Mindannyiunkban ott van a lehetőség ezek megvalósítására, életünk irányának felfedezésére, a személyes fejlődésükre, úgy, hogy ezekre rátalálva mások javára tudjunk lenni. A mentálhigiénés segítő beszélgetésben a másik ember hiteles jelenléte, értő figyelme, az együttérzés légköre teremti meg azt a biztonságos teret, amelyben képesek vagyunk megtalálni problémáinkra a megoldásokat.
A segítő kapcsolatban az egyének motivációja és képességei „itt és most” aktiválódnak, kreativitásuk és erőforrásaik mozgósításával megtalálják a helyes irányt, és a változás létrejön.
A párterápiában az érzelem fókuszú terápia eszközeivel segítem a hozzám fordulókat párkapcsolati kríziseikben kapcsolatuk megújításában, az egymáshoz való visszatalálásban, kapcsolati sebeik gyógyításában. Ennek a terápiás módszernek a lényege az a tapasztalat és hit, hogy a párokban megvan az a mély vágy és elszántság, hogy megtalálják újra egymást, és kapcsolódjanak egymáshoz. A változásra, a kapcsolat megújítására a másik fél cselekedetei, reakciói mögött álló mélyebb érzelmek és szükségletek megismerése által, és a kapcsolatban ismétlődő, és visszatérő konfliktusok hátterének megértése által válunk képessé.
A családterápiában rendszerszemléletű módszerrel dolgozunk együtt kollégámmal, Lázár Nórával. A családi életszakaszok elakadásainál, krízishelyzeteknél, párkapcsolati problémáknál, gyermekekkel és gyermekneveléssel kapcsolatos nehézségeknél segítünk egy új, elégedettséggel eltöltő egyensúlyi állapot megtalálásának érdekében. A rendszerszemléletű családterápia lényege, hogy a „hibás” keresése helyett a tagok egymásra hatását vizsgálja. A beavatkozások abba az irányba hatnak, hogy egy megfelelőbb egyensúlyi állapotot találjanak a család számára. A rendszerszemlélet szerint minden egyes tag hozzájárul az adott működési mód kialakításához, és ezért nem a felelősöket keresi, hanem arra a kérdésre igyekszik válaszolni, hogy ki, hogyan vesz részt ennek a rendszernek a működésében. A családi szerkezetre irányuló kérdésekkel, feladatokkal inspirálja a családtagokat arra, hogy változtassanak a kevésbé hatékony működési módokon.