A háziállatok szőre miatt allergia akkor alakul ki, amikor az immunrendszerünk reagál az állatok szőrében található, normál esetben ártalmatlan anyagokra. Az immunrendszer aktivitásának eredményeként tipikusan jelentkező tünetek közé tartozik a viszkető szem, az orrdugulás, a csalánkiütés és a tüsszögés. A kezelés gyógyszerekkel történik, míg az állatszőr-allergia megelőzésére akkor van mód, ha kerüljük a közvetlen érintkezést a házi kedvencekkel, vagy rendszeres fürdetéssel tisztán tartjuk a szőrüket.
Mi okozza az állatszőr-allergiát?
Melyek a leggyakoribb állatszőr-allergiák?
Léteznek-e hipoallergén háziállatok?
Az állatszőr allergia előfordulása
Mik az állatszőr-allergia tünetei?
Hogyan diagnosztizálják az állatszőr-allergiát?
Hogyan kezelhető az állatszőr-allergia?
Az állatszőr-allergia a házi kedvencek szőrszálai között található fehérjék miatt alakul ki. Immunrendszerünk erre a fehérjére, az allergénre, reagál túlzott mértékben. Ezek a pikkelyszerű allergének elsődlegesen az állat szőrzetében és bőrén vannak, de ahogy tisztogatja magát a kedvencünk, bekerülnek a nyálával a vizeletébe is.
A szőrös állatokon kívül a madarak is kiválthatnak allergiát.
Rendszerint ártalmatlanok a szervezetünk egészségére nézve ezek a fehérjék. Az immunrendszerünk azonban túlreagálva allergiát válthat ki, amikor a mikroorganizmusokhoz hasonlóan „betolakodóként” lép fel ezekkel az anyagokkal szemben, és védekező reakciót mutat.
Bármely háziállaton lehetnek allergének, de a macskák és kutyák a leggyakoribb forrásai az állatok bőrén, nyálában vagy vizeletében megtalálható allergéneknek.
Allergiát okozhatnak azonban egyéb háziállatok is:
Bizonyos fajtájú szőrös háziállatokat hipoallergénnek tekinthetünk, mert nem okoznak allergiás reakciót. Ezek kevésbé hullajtják a szőrüket, de azzal nem árt tisztában lenni, hogy nem önmagában a szőr az allergén az állatszőr-allergia kapcsán.
Az viszont tény, hogy azok az állatok, amelyeknek nincs szőrzetük vagy tollazatuk, a legkevésbé valószínű, hogy háziállat-allergiát fognak kiváltani.
E tekintetben hipoallergénnek tekinthető házi kedvencek az alábbiak:
A háziállat-, vagy állatszőr-allergia bárkit érinthet.
Nagyobb valószínűséggel alakulhat ki állatszőr-allergia azoknál, akiknek a biológiai szülei is allergiások az állatokra.
Az állatszőr-allergia gyakori betegségnek tekinthető. Általában öt emberből egy nagy eséllyel mutat allergiás tüneteket, ha közvetlenül érintkezik macskával vagy kutyával. Az érintett lakosság körében azonban kétszer annyian allergiások a macskákra, mint a kutyákra.
Ha allergiások vagyunk az állatszőrre, az első alkalommal, amikor találkozunk ezzel az állati allergénnel, a szervezetünk immunrendszere antitestet, az úgynevezett immunoglobulin E-t (IgE) termel. Ez az antitest fogja majd azonosítani az allergént, amely az allergiás reakciókat fogja kiváltani.
Az antitestek felkutatják a szervezetünkbe bejutott allergéneket, és segítenek azokat ártalmatlanítani, a hízósejtek (masztociták) különleges receptorához kapcsolódva. A védekező folyamat hisztamin kibocsátásával jár és ez a hisztamin okozza alapvetően az allergiás tüneteinket.
Az állatszőr-allergia tünetei közé tartozik:
Az állatszőr-allergia sok ugyanolyan tünetet mutat, mint más hétköznapi betegség, mint például az influenza és a közönséges megfázás.
A háziorvos vagy az allergológus szakorvos meg tudja állapítani, hogy a tüneteink állatszőr-allergiából vagy egyéb betegségből erednek-e.
Az állatszőr-allergia gyakran vált ki fáradtságot (kimerültséget). Amikor az IgE és a hisztamin orrmelléküreg gyulladást okoz, fáradtabbnak érezzük magunkat és levertek leszünk.
Ennek az oka az, hogy az orrdugulás és a köhögés, megnehezítheti az elalvást és a nyugodt alvást megzavarja. Emiatt alakulhat ki a fáradtság.
Az, hogy mennyi idő után jelentkeznek a tünetek az állatokkal való érintkezést követően, változó lehet attól függően, mennyire súlyos az allergiánk.
A tünetek jelentkezhetnek akár 15-30 percen belül, miután közvetlenül érintkeztél a szőrös vagy tollas állattal.
Minél enyhébb az allergiád annál kevésbé reagálsz gyorsan és intenzíven az állat jelenlétére.
Ha allergiás tüneteink vannak szőrös vagy tollas állatok közvetlen közelségében, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
Az allergológus segíthet diagnosztizálni az állatszőr-allergiát.
Különböző allergiateszteket végezhetnek az állatszőr-allergia diagnosztizálására a tüneteink alapján.
Ezek a tesztek a következők lehetnek:
A kisgyermekek gyakran kinövik az állatszőr-allergiát.
A tartósan megmaradó állatszőr-allergia tünetei enyhíthetők vény nélkül kapható antihisztamin tablettákkal, orrba adható kortikoszteroidokkal és orrba adható antihisztaminokkal.
Az allergia ellen alkalmazott immunterápia hosszú távú megoldást nyújthat az állatszőr-allergia kezelésére. Minden egyes allergia elleni injekció beadásakor a szervezet úgy reagál, hogy csökkenti az allergénnel szembeni érzékenységét.
Amennyiben tapasztal allergiás tüneteket, miután szőrös vagy tollas háziállatok közelében tartózkodott, mindenképpen forduljon szakorvoshoz, annak érdekében, hogy mielőbb enyhíteni tudják a tüneteket és megelőzzék az allergiája súlyosbodását.