Miről ismerhető fel az autoimmun pajzsmirigybetegség?
A pajzsmirigy a nyakunk elülső részén található hormontermelő mirigy. Azok a hormonok, amelyeket ez a kicsi méretű mirigyünk állít elő szinte minden szervünk működésére hatnak valamiképpen. Ha a pajzsmirigyhormon szintje túl magas vagy túl alacsony, a testünk nem működik megfelelően, ami kihathat az energiaszintünkre, a hangulatunkra és a testsúlyunkra.
Mikor beszélünk autoimmun pajzsmirigygyulladásról?
Az autoimmun pajzsmirigygyulladás előfordulása
Milyen tünetek jelentkeznek, amikor autoimmun pajzsmirigygyulladásunk van?
Az autoimmun pajzsmirigygyulladás diagnosztizálása
Az autoimmun pajzsmirigygyulladás kezelése
A pajzsmirigygyulladásnak többféle oka lehet. Ha a pajzsmirigygyulladást az okozza, hogy a szervezetünk tévedésből olyan antitesteket termel, amelyek megtámadják a pajzsmirigyet autoimmun pajzsmirigygyulladásról beszélünk. Ezt az állapotot nevezik krónikus limfocitás pajzsmirigygyulladásnak, Hashimoto-pajzsmirigygyulladásnak vagy Hashimoto-betegségnek.
Egyelőre nem ismert, hogy mi okozza az immunrendszer „téves” reakcióját.
Nagyobb az eséllyel alakul ki az autoimmun pajzsmirigygyulladás:
A betegség kezdeti szakaszában rendszerint nem nagyon tapasztalunk tüneteket.
Ahogy a betegség előrehalad, a pajzsmirigy megnagyobbodhat, amit golyvának neveznek. Ilyenkor a nyakunk elülső része megduzzad, ami olyan érzés, mintha gombóc lenne a torkunkban.
A pajzsmirigy lehet érzékeny, de legtöbb esetben fájdalommentes a pajzsmirigygyulladás.
Ha a gyulladás miatt károsodik a pajzsmirigy, nem tudja ellátni a feladatát. A pajzsmirigy-alulműködés abban nyilvánul meg, hogy a pajzsmirigyhormonok szintje túl alacsony lesz.
Ez az alábbi tünetekkel járhat:
Általában vérvizsgálatot rendel el a háziorvos, amikor gyanítja, hogy nem működik megfelelően a pajzsmirigyünk. A vérvétel célja annak ellenőrzése, hogy a vérünkben milyen a pajzsmirigyhormon szintje.
A vérvizsgálat során thyroid-peroxidáz ellenes (anti-TPO) antitesteket is keresnek.
A vérvizsgálatot kiegészíti általában a pajzsmirigy szerkezetének ultrahangvizsgálata, különösen akkor, ha a vérvizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a pajzsmirigy nem működik megfelelően. A rendszeres, teljes vérkép vérvizsgálat alkalmas arra, hogy még tünetek hiányában is kimutathatók legyenek a pajzsmirigyproblémák.
Az autoimmun pajzsmirigygyulladást rendszerint vényköteles gyógyszerrel kezelik. A kezelés során alkalmazott gyógyszerkészítmény a pajzsmirigy által termelt hormon mesterséges változatát tartalmazza, vagyis a szervezetünkből a betegség miatt hiányzó pajzsmirigyhormont pótolja.
A háziorvos és az endokrinológus rendszeres kontrolvizsgálatok keretében követi nyomon az állapotunkat és időnként módosíthatják a gyógyszeradagot, amikor a véreredmények ezt indokolttá teszik. A pajzsmirigyhormon-pótló gyógyszert életünk végéig szednünk kell, ha diagnosztizálták nálunk az autoimmun pajzsmirigygyulladást.