Tünetek, okok és megelőzés
A cukorbetegség minden fajtája komoly egészségügyi kockázatokkal, szövődményekkel járó állapot. Összefoglaló néven diabétesz mellituszként utalunk arra a betegségcsoportra, amely befolyásolja, hogyan hasznosítja a szervezetünk a vércukrot (glükózt). A diabéteszként emlegetett betegségeket mindenképpen komolyan kell vennünk, hiszen a glükóz hasznosulása a sejtjeink számára nélkülözhetetlen, mivel a sejtek a glükózból jutnak a működésükhöz nélkülözhetetlen energiához. Mi történik akkor, ha az energiahasznosulás folyamatában zavar alakul ki?
Milyen betegség a diabétesz?
A cukorbetegség tipikus tünetei és megjelenési formái
A diabétesz okai és előfordulása
Mik a cukorbetegség szövődményei?
A gesztációs diabétesz szövődményei
Hogyan kezelhető a cukorbetegség?
Hogyan lehet megelőzni a cukorbetegséget?
Milyen betegség a diabétesz?
Többféle diabétesz betegség ismert, de mindegyiknek más a kiváltó oka. Mindegyik esetében azonban komoly kockázatot az jelent, hogy a vércukorszint túlzottan magas a diabéteszes betegek szervezetében.
A krónikus diabétesz állapotok közé tartozik az 1-es típusú és a 2-es típusú cukorbetegség.
A potenciálisan visszafordítható diabétesz állapotok közé tartozik a prediabétesz és a gesztációs diabétesz.
- Prediabétesz esetén a vércukorszint magasabb a normálnál, de még a diabétesznek minősíthető állapottól elmarad. A prediabétesz elhanyagolása, a kezelés elmaradása viszont már a tényleges diabéteszhez vezet.
- A gesztációs diabétesz a terhesség alatt jelentkezik, és rendszerint a baba születése után megszűnik.
A cukorbetegség tipikus tünetei és megjelenési formái
A diabétesz tünetei attól függően jelentkeznek, hogy mennyire magas a vérben a vércukorszint. Vannak, akik nem tapasztalnak egyáltalán tüneteket, jóllehet kialakult prediabétesszel, gesztációs diabétesszel vagy 2-es típusú diabétesszel vannak diagnosztizálva.
Az 1-es típusú diabétesz esetén a tünetek gyorsan jelentkeznek és súlyosabbak lehetnek.
Az 1-es és 2-es típusú diabétesz tünetei jellemzően a következők lehetnek:
- Szokatlanul erős szomjúság érzet.
- Gyakori vizelés.
- Nem szándékos súlyvesztés.
- Ketonok jelenléte a vizeletben. A ketonok a zsír lebontásának melléktermékei, amelyek kellő mennyiségű inzulin hiányában nem bomlanak le teljesen és a vizeletből kimutathatók.
- Fáradtság és gyengeség érzése.
- Ingerlékenység vagy egyéb hangulatváltozások.
- Homályos látás.
- Lassú sebgyógyulás.
- Gyakran előforduló fertőzések a szervezetben, például íny-, bőr- és hüvelyi fertőzések.
Az 1-es típusú diabétesz az életünk során bármikor kialakulhat, de már akár gyerekkorban vagy serdülőkorban is gyakran diagnosztizálják.
A 2-es típusú cukorbetegség jóval gyakoribb előfordulású, és ez a típusú diabétesz is bármely életkorban kialakulhat. Ez utóbbi típusú cukorbetegség gyakoribb 40 év felett, de a gyerekek körében is ma már sok esetben állapítanak meg a szakorvosok 2-es típusú diabéteszt.
Ha úgy gondolja a fenti tünetek alapján, hogy Önnek vagy gyermekének diabétesze lehet, tanácsadás érdekében vegye fel a kapcsolatot a diabetológus szakorvossal. Minél hamarabb diagnosztizálják a betegséget, annál hamarabb kezdődhet a kezelés. A diagnózis felállítása után rendszeres és szigorú orvosi felügyeletre lesz szükség, amíg a vércukorszint stabilizálódik.
A diabétesz okai és előfordulása
A cukorbetegség megismeréséhez fontos megérteni, hogy a test hogyan használja normális esetben a glükózt.
A cukorbetegség kapcsán sokat emlegetjük az inzulint. Ismerjük meg mindenekelőtt, hogyan is működik ez a hormon. Az inzulin a gyomor mögött található hasnyálmirigyben termelődik.
- A hasnyálmirigy inzulint bocsát a véráramba.
- Az inzulin kering a vérrel a szervezetben, lehetővé téve a cukor bejutását a sejtekbe.
- Az inzulin csökkenti a cukor mennyiségét a véráramban.
- Ahogy a vércukorszint csökken, úgy csökken az inzulin elválasztása a hasnyálmirigyből is.
Miért fontos a szervezetünk számára a glükóz? A glükóz energiaforrás a szöveteket alkotó sejtek számára.
- A glükóz két fő forrásból származik: ételekből és a májból.
- A cukor felszívódik a véráramba, ahol inzulin segítségével bejut a sejtekbe.
- A máj tárolja a glikogént és előállítja a glükózt. Amikor a glükózszint alacsony a szervezetben, például amikor egy ideje nem ettünk, a máj lebontja a tárolt glikogént glükózzá. Ez fenntartja a glükózszintet a normál tartományon belül.
Hogyan alakul ki a szervezetünkben a cukorbetegség? Mindegyik cukorbetegség típus esetében a diabéteszt az okozza, hogy a véráramban túl sok glükóz kering. Azonban az, hogy miért magas a vércukorszintje, típustól függően eltérő.
A cukorbetegség okai közé tartozik:
- Inzulinrezisztencia: A 2-es típusú cukorbetegség főként inzulinrezisztenciából ered. Az inzulinrezisztencia akkor következik be, amikor az izmok, a zsírszövet és a máj sejtjei nem reagálnak megfelelően az inzulinra. Több tényező és állapot járul hozzá különböző mértékben az inzulinrezisztenciához, beleértve az elhízást, a fizikai inaktivitást, az étrendet, a hormonális egyensúlyhiányt, a genetikát és bizonyos gyógyszereket.
- Autoimmun betegség: Az 1-es típusú cukorbetegség és a LADA (rejtett autoimmun felnőttkori cukorbetegség ) akkor következik be, amikor az immunrendszere támadást indít a hasnyálmirigyében található inzulintermelő sejtek ellen.
- Hormonális egyensúlyhiány: A terhesség alatt a méhlepény olyan hormonokat bocsát ki, amelyek inzulinrezisztenciát okoznak. Terhességi, vagyis gesztációs cukorbetegség alakulhat ki, ha a hasnyálmirigye nem képes elegendő inzulint termelni az inzulinrezisztencia leküzdésére. Egyéb, hormonokkal kapcsolatos állapotok, mint az akromegália és a Cushing-szindróma, szintén okozhatnak 2-es típusú cukorbetegséget.
- Hasnyálmirigy-károsodás: A hasnyálmirigye fizikai károsodása - egy állapot, műtét vagy sérülés következtében - befolyásolhatja annak képességét az inzulin előállítására, ami 3-as típusú cukorbetegséghez vezethet.
- Genetikai mutációk: Bizonyos genetikai mutációk okozhatnak MODY-t (monogénes cukorbetegség) és újszülöttkori cukorbetegséget.
Bizonyos gyógyszerek hosszú távú használata szintén vezethet 2-es típusú cukorbetegséghez, beleértve a HIV/AIDS gyógyszereket és a kortikoszteroidokat.
Mik a cukorbetegség szövődményei?
A cukorbetegség akut (hirtelen és súlyos) és hosszú távú szövődményekhez vezethet - főként a túlzott vagy hosszan tartó magas vércukorszint miatt.
Akár életveszélyesek is lehetnek az akut cukorbetegség-szövődményei:
- Hyperozmoláris hiperglikémiás állapot (HHS): Ez a szövődmény főként a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő embereket érinti. Akkor következik be, ha a beteg vércukorszintje nagyon magas (600 milligramm/deciliter felett) hosszú időn át, ami súlyos kiszáradáshoz és zavartsághoz vezet. Azonnali orvosi kezelést igényel.
- Diabéteszes ketoacidózis (DKA): Ez a szövődmény főként az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőket vagy a diagnosztizálatlan T1D-ben szenvedőket érinti. Akkor következik be, ha a beteg szervezetében nincs elegendő inzulin. Az inzulinhiány miatt a beteg szervezete nem tudja felhasználni a glükózt, amiből energiát nyerne, ezért helyette zsírt bont le. Ennek a lebontó folyamatnak az egyik termékeként keletkeznek ketontestek, amelyek savassá teszik a beteg vérét. Ez nehézlégzést, hányást és eszméletvesztést okoz. A DKA azonnali orvosi kezelést igényel.
- Súlyos alacsony vércukorszint (hipoglikémia): A hipoglikémia akkor következik be, ha a beteg vércukorszintje az egészséges tartomány alá esik. A súlyos hipoglikémia nagyon alacsony vércukorszintet jelent. Főként akkor fordul elő, ha véletlenül túl sok inzulint injektál be a beteg. Ez zavartságot, rángást és eszméletvesztést okoz. Azonnali orvosi kezelést igényel.
A cukorbetegségnek az akut szövődményeken kívül vannak hosszú távú szövődményei is:
- Szív- és érrendszeri betegségek: A cukorbetegség növeli a szívroham, a stroke és a perifériás érrendszeri betegség kockázatát.
- Szemkárosodás (retinopátia): A cukorbetegség károsíthatja az ideghártya hajszálereit, ami miatt a beteg meg is vakulhat.
- Veseelégtelenség (nefropátia): A cukorbetegség megnehezítheti a vese működését, ami idővel veseelégtelenséghez vezethet.
- Idegkárosodás (neuropátia): A cukorbetegség károsíthatja az idegeket, ami érzékenységet, fájdalmat, zsibbadást és egyéb tüneteket okozhat a karokban és lábakban.
- Bőrproblémák: A cukorbetegség bőrszárazságot, viszketést és egyéb bőrproblémákat okozhat.
- Fogászati problémák: A cukorbetegség fokozhatja a fogínybetegség kockázatát.
- Csontritkulás (osteoporosis): A cukorbetegség fokozhatja a csontritkulás kockázatát.
- Lábproblémák: A cukorbetegség okozta idegkárosodás és a lelassult véráramlás a lábakban szövetelhaláshoz, fertőzéshez és súlyos esetben a végtag amputációjához vezethet.
- Az emésztőrendszer problémái: A cukorbetegség károsíthatja az idegeket, amelyek irányítják a gyomor és az emésztőrendszer működését, ami gyomor-bélrendszeri tüneteket okozhat.
- Szexuális problémák: A cukorbetegség okozhatja vagy súlyosbíthatja a szexuális problémákat mind a férfiaknál, mind a nőknél.
- Autoimmun és allergiás állapotok: Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő emberek hajlamosabbak más autoimmun betegségekre, mint például a pajzsmirigy-betegség, a cöliákia és a reumás artritisz (rheumatoid arthritis).
A gesztációs diabétesz szövődményei
A gesztációs diabétesszel diagnosztizált nők többsége egészséges babát szül.
Azonban a kezeletlen vagy ellenőrizetlen vércukorszint problémákat okozhat a kismamára és a babára nézve is.
A gesztációs diabétesz okozta szövődmények a babában a következők lehetnek:
- Túlzott növekedés. A felesleges glükóz átjuthat a placentán. A többlet glükóz arra készteti a baba hasnyálmirigyét, hogy több inzulint termeljen. Ez túl nagyra növesztheti a babát, ami nehezítheti a szülést, és néha császármetszésre lehet szükség.
- Alacsony vércukorszint. Néha a gesztációs diabéteszsel rendelkező anyák babáinál alacsony vércukorszint (hipoglikémia) alakul ki születésük után röviddel, mert saját inzulintermelésük magas.
- 2-es típusú diabétesz később az életben.
- Azoknak a babáknak, akiknek édesanyja gesztációs diabéteszben szenvedett, nagyobb a kockázata az elhízásnak és a 2-es típusú diabétesz kialakulásának később az életben.
- A kezeletlen gesztációs diabétesz a baba születés előtti vagy röviddel a születés utáni halálához vezethet.
- A gesztációs diabétesz által okozott szövődmények az anyában is előfordulhatnak, így kialakulhat a kismamánál a preeklampszia. Ennek az állapotnak a tünete a magas vérnyomás, túl sok fehérje a vizeletben és végtagok dagadása.
Hogyan kezelhető a cukorbetegség?
A cukorbetegség kezelése függ a cukorbetegség típusától, a betegség súlyosságától és az egyéni körülményektől is.
A gyógyszeres vagy inzulin kezelés mellett fontos az életmódváltoztatás.
A szakorvos gyógyszereket is felírhat a vércukorszint szabályozására, az inzulinérzékenység enyhítése céljából, a glükóztermelés csökkentése érdekében vagy a glükóz kiválasztásának fokozásához a vesékben.
A szakorvos attól függően határoz a gyógyszeres kezelésről, hogy milyen típusú cukorbeteget kell kezelnie.
Felírhat a szakorvos inzulininjekciót, vagy más injekciót az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára és bizonyos esetekben a 2-es típusú cukorbetegeknek is.
Hogyan lehet megelőzni a cukorbetegséget?
Bizonyos esetekben a cukorbetegség megelőzhető vagy annak kialakulása késleltethető, főleg a 2-es típusú cukorbetegség és a terhességi cukorbetegség esetében beszélhetünk ezekről a lehetőségekről.
A megelőzés módja lehet a következő:
- Fizikai aktivitás: Rendszeresen végezzen fizikai aktivitást.
- Táplálkozás: Alakítsunk ki kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrendet, amely kevés hozzáadott cukrot tartalmaz és a telített zsírok fogyasztását is jobb kerülni.
Az autoimmun és genetikai eredetű cukorbetegséget nem lehet megelőzni. Azonban vannak lépések, amelyeket megtehet annak érdekében, hogy csökkentse a cukorbetegség előtti állapot, a 2-es típusú cukorbetegség és a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát, többek között:
- Egészséges étrendet kövessen, mint például a mediterrán diéta.
- Legyen fizikailag aktív. Törekedjen legalább öt napon keresztül naponta 30 perc aktív testmozgásra.
- Dolgozzon azon, hogy elérje az Ön számára egészséges testsúlyt.
- Kezelje a stresszt.
- Korlátozza az alkoholfogyasztást.
- Aludjon eleget (általában 7-9 órát), ha alvászavarokkal küzd, kezeltesse.
- Hagyja abba a dohányzást.
Fontos megjegyezni, hogy vannak a cukorbetegségnek olyan kockázati tényezői, amelyeket nem lehet befolyásolni, mint például genetika/családi előzmények, életkor.
A legtöbb típusú diabétesz pontos kiváltó oka ismeretlen.
A prediabétesz, a 2-es típusú diabétesz és a gesztációs diabétesz gyakoribbak azoknál, akik túlsúlyosak vagy elhízottak.
A cukorbetegség megelőzésének egyik módja lehet a vércukorszint rendszeres ellenőriztetése.