„Egészen elképesztő, hogy mi mindenre képesek az emberek. Egy baj van, nem tudják magukról, hogy képesek mindezekre”
Dús András vagyok, pszichológus, képzésben lévő családi tanácsadó.
Szakmai hozzáállásomat jól leírják Milton H. Erikson szavai. Hiszek abban, hogy minden általunk átélt nehézséggel képesek vagyunk megküzdeni, ha tisztában vagyunk annak hátterével, és fejlesztjük, megtaláljuk magunkban a megoldásukhoz szükséges eszközöket. Munkámat alapvetően a rogersi, humanisztikus alapelvek határozzák meg. Fontosnak tartom, hogy minden ember kibontakoztathassa azokat a benne rejlő erőforrásokat és értékeket, amelyek segítik őt egy teljesebb élet alapjainak megteremtésében. Ahhoz, hogy ezt megtegyük szükség lehet egy olyan segítőre, aki képes egy ítélkezésmentes, empatikus és hiteles környezet megteremtésére.
Hiszek abban, hogy önmagunk önazonosabb megélése alapja annak, hogy jól kapcsolódjunk és éljünk együtt környezetünkkel, a minket körülvevő többi emberrel.
Ahhoz, hogy ezt elérjük változatos, személyre szabott módszereket használunk az üléseken. Ez jelentheti a tradicionális beszélgetést, különböző tesztek és skálák használatát, rajzos feladatokat, de akár asszociációs gyakorlatokat is. Az ülések során integráltan jelen van a rendszerszemlélet látásmódja, a narratív pszichológia módszertana, az érzelmi tudatosság és önreflexió fejlesztése, különböző kognitív technikák használata illetve a pszichoedukáció.
Célom az, hogy a munkánk során segítsem a hozzám fordulót abban, hogy mélyebb önismeretre tegyen szert, új pszichológiai eszközöket és készségeket tanuljon,jobban megértse működéseit, jobban elfogadja magát és rugalmasabban tudjon reagálni a később őt ért változásokra.
Hiszem azt, hogy egy-egy nehézség leküzdése új, önazonosabb utakat nyithat előttünk. Ez pedig elvezethet kiteljesedésünkhöz.
Pszichológiai tanácsadás menete:
Az első 2-3 alkalom során az első interjú zajlik. A hozzám fordulóval megbeszéljük a nehézségeit, élettörténetét, információt gyűjtünk erőforrásairól. Ezen alkalmak során megtapasztaljuk, hogy a hozzám forduló személy engem tart-e megfelelő szakembernek, segítőnek a további munkához.
Az első interjú során szóbeli szerződést kötünk, ami abszolút a kliens személyéhez szabott. A későbbiek során a kitűzött irányok és célok mentén tudunk majd együtt haladni.
Az alábbi két videós szereplésemben személyesen is láthatnak:
https://www.youtube.com/watch?v=HvbF9zyQrpA
https://www.youtube.com/watch?v=h0k_8EvsppU
Módszerek:
Személyközpontú szemlélet
Rendszerszemléletű gondolkodás
OH kártyák
Kognitív viselkedésterápiás elemek
Elfogadás és elköteleződés terápia módszertana
Pszichoedukáció