A segítő kapcsolatok alapvető feltétele, hogy a kliens biztonságban érezhesse magát a foglalkozásokon és olyan témákról is beszélhessen, melyekhez fájdalom, félelem, szégyen, vagy más nehéz érzések társulnak. Ez azért fontos, hogy együtt minél jobban megismerhessük az adott nehézségeket, elakadásokat, majd együttműködésünk során olyan stratégiákat dolgozzunk ki, melyek a kliens szükségleteire és erőforrásaira szabottak. Munkám során kognitív viselkedésterápiával (CBT) és autogén tréninggel (AT) dolgozok.
CBT
A kognitív viselkedésterápia egy megoldásközpontú pszichoterápiás módszer, melyet azért dolgoztak ki, hogy a lehető leggyorsabban enyhítse a kliensek panaszait és javítsa közérzetüket.
Tudományos kutatások és klinikai tapasztalat alapján egyaránt hatékony számos mentális zavar és életvezetési probléma kezelésében. Olyan eszközöket ad a kliensek kezébe, melyeket mindennapi életük során használni tudnak, ez által önismeretünk nem csak a konzultációs alkalmak során fejlődik.
A CBT nemcsak a tünetek enyhítését célozza meg, hanem olyan készségek fejlesztését is, amelyek segíthetnek a jövőbeli problémák kezelésében. A kliensek, terápiás céljaiknak megfelelően tanulhatnak stresszkezelési és érzelemszabályozási technikákat, problémamegoldó stratégiákat, fejleszthetik kommunikációs és szociális készségeiket.
A CBT célja, hogy a kliens saját maga terapeutájává váljon, elsajátítsa a számára hasznos készséget és szemléletmódot, megtanuljon magáról gondoskodni a terápián kívül és annak befejezése után is.
AT
Az autogén tréning egy test központú relaxációs technika, melyet számos stressz által kiváltott pszichoszomatikus megbetegedés és szorongásos probléma kezelésére használnak. A módszer 12 hét alatt elsajátítható és kognitív viselkedésterápiás folyamatba illeszthető.
Magamról
Diplomámat a Károli Gáspár Református Egyetem Klinikai- és Egészségpszichológia szakirányán szereztem, pályám során dolgoztam kórházban és szociális intézményben is.
Jelenleg elsősorban serdülőkkel és felnőttekkel dolgozom online és személyes formában.