“Az élet túl bonyolult és összetett ahhoz, hogy bárki tökéletes kontroll alatt tarthassa – ennek az alázatos belátása teszi képessé az embert arra, hogy túlélje a viszontagságokat.”
Németh Zsófia vagyok, óvoda- és iskolaszakpszichológus (régi nevén: pedagógiai szakpszichológus), autogén tréner, NLP gyakorlatvezető (NLP practitioner). Azt szoktam mondani a hozzám fordulóknak, hogy mindenkinek vannak olyan problémái, amik olykor meghaladják a képességeit, és ez egyáltalán nem szégyellnivaló dolog. Sokkal fontosabb és érdekesebb a következő lépés: hogy mit kezdünk vele, hogyan reagálunk rá, mennyit épülünk belőle.
Elsődleges célom tehát, hogy a hozzám fordulókat minél gyakorlatiasabb és kézzelfoghatóbb eszközökkel segítsem a lelki egészségük megőrzésében, helyreállításában, illetve hogy eredményesebb problémamegoldóvá válhassanak, és bátran nézhessenek szembe az élet kihívásaival. Rendszerszemléletben gondolkodom, továbbá hiszem, hogy a saját erőforrásaink felkutatásával és megtámogatásával lehet a legjobb eredményeket elérni.
A hozzám forduló felnőtteket leginkább szorongásoldásban, életvezetési nehézségek megoldásában, veszteségélmények feldolgozásában, érzelmeik felismerésében és kezelésében, transzgenerációs hatások feltérképezésében, megküzdési- és problémamegoldási potenciáljuk fejlesztésében tudom támogatni. A rendszerszemlélet mellett megoldásfókuszú megközelítésben dolgozom, továbbá az autogén tréning és az NLP módszerét is alkalmazom.
Korábban hét évig dolgoztam óvodapszichológusként, ahol alaposan kiismertem a korosztályra jellemző nehézségeket és ezek megoldási lehetőségeit. Éppen ezért gyermekekkel és a szüleikkel is dolgozom, rájuk pedig legfőképpen az őket körülvevő környezet gyakorolja a legnagyobb hatást. Ezért az egyéni megsegítés mellett kiemelten fontosnak tartom a szülő- és pedagóguskonzultációk szerepét, ahol a közös együtt-gondolkodás mentén feltérképezhetővé, megérthetővé és megoldhatóvá válnak a nehézségek. Mindemellett egyéni és csoportfolyamatokat is vezetek, a gyermekeknél nagy hangsúlyt fektetek a szociális készségek, továbbá az érzelmi intelligencia fejlesztésére.
Fontosnak tartom, hogy a pszichológia tudományát minél emberközelibbé és elérhetővé tegyem az emberek számára. Ezt a küldetésemet már 8 éve aktívan meg is valósítom: Szőnyi Lídiával közös rovatot írok a Képmás magazinba „Egy történet sok kérdés” címmel, melyben filmeken keresztül igyekszünk megvilágítani és közérthetővé tenni a pszichológia aktuális jelenségeit.