Petromán Anikó, tanácsadó szakpszichológus vagyok. Pszichológia szakos diplomámat a Debreceni Egyetemen szereztem, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetemen tanácsadó szakpszichológusként végeztem. A Semmelweis Egyetem szervezésében részt vettem Boldizsár Ildikó vezetésével a metamorphoses meseterápia képzésén. Jelenleg a Magyar Családterápiás Egyesület családterapeuta alapképzésén veszek részt.
Az egyetemi évek során egy ifjúsági lelkisegély szolgálatnál önkénteskedtem, ahol lehetőségem nyílt krízisben lévő egyénekkel foglalkozni. Elsőként egy hajdú-bihar megyei település lakásotthonaiban dolgoztam pszichológusként, ahol egyéni és csoportos konzultációkat tartottam. Feladatom volt a szakellátásba került gyermekek és a róluk gondoskodó szakemberek pszichés támogatása.
Ezt követően karrier-és pályatanácsadással foglalkoztam Budapesten egy Európai Uniós projekt keretében, illetve általános – és középiskolás diákok számára pályaválasztási tanácsadást tartottam. Ezekben az években egyértelművé vált, milyen fontos a munkahelyi elégedettség, illetve a képességeinknek és érdeklődésünknek megfelelő pálya/munkahely választása.
Jelenleg egy pest megyei családsegítő szolgálatnál dolgozok, immár 7 éve. Ez a munkahely komoly elköteleződést hozott számomra a családokkal való közös munkát tekintve. Az egyénekkel való közös munka során is kiemelt szerepe van rendszerszemléletnek, így fontos látni, hogy a kliens milyen családból érkezett, milyen családi történetekkel és mintákkal rendelkezik és ennek mentén átgondolni a célokat.
Megoldásfókuszú szemlélettel dolgozom, így a kliensekkel folytatott közös munka során elsődleges a célok meghatározása és a megoldásorientált gondolkodás. A megoldásfókuszú tanácsadás célja a kliensek támogatása abban, hogy a már elsajátított készségeket és értékeket tudatosítsák és alkalmazzák.
Jelszavaim: elfogadás és őszinte, nyílt kommunikáció. Fontosnak tartom, hogy a kliens részéről a közös munka során hangsúlyt kapjon a változni akarás. A saját erőforrások feltárása és mozgósítása kulcsfontosságú a tanácsadási folyamat során, melyre alapozva megindulhat a változás.
Kamaszokat és felnőtteket fogadok egyéni tanácsadás keretében.
Az alábbi témákkal fordulhatnak hozzám egyéni tanácsadás keretében:
- stresszkezelés, öngondoskodás, érzelemszabályozás
- pályaválasztással, életpályával kapcsolatos kérdések
- indulatkezelés, konfliktuskezelés
- szociális kompetenciák fejlesztése
- döntési nehézség, életvezetési nehézség
- önismeret, önértékelés, önérvényesítés
- veszteségek feldolgozása (gyász, válás, megváltozott élethelyzet)
- családi problémák, párkapcsolati problémák
- válás és köré fonódó problémák (pl.: kapcsolattartási nehézségek, konfliktusos szülőtársi kapcsolat, stb.)
- digitális függőség gyerekeknél és felnőtteknél
- függőség a családban, hozzátartozók támogatása
A pszichológiai tanácsadás kereteibe nem tartozik a klinikai problémák, pszichiátriai betegségek diagnosztizálása és kezelése, ezért ezekben az esetekben továbbirányítás történik a megfelelő szakemberekhez (klinikai szakpszichológus, pszichiáter, pszichoterapeuta).