4 754 595 sikeres foglalás!
Kényelmes időpontfoglalás magánorvosokhoz!
2011 óta a páciensekért


Alkoholizmus

A betegség, amely egyéb betegségeket okoz

Az alkoholizmus, vagy az alkoholhasználat zavara, olyan alkoholfogyasztási mintázatot jelent, amely magában foglalja az ivás kontrollálásának nehézségeit. Ez azt jelenti, hogy az alkoholista nem tud elszakadni az alkohol fogyasztásától, hanem annak ellenére folytatja az ivást, hogy az problémákat okoz. Az érintett kénytelen egyre többet inni ahhoz, hogy elérje a kívánt hatást, ha pedig nem iszik alkoholt, elvonási tünetei vannak. Azon túl, hogy önmagában is betegségnek tekinthető, az alkoholhasználat zavarának rendkívül sok egyéb betegség kialakulása tulajdonítható.

Mit tekintünk egészségtelen mértékű alkoholfogyasztásnak?

Milyen tünetek utalnak arra, hogy valaki alkoholista?

Ittas vagy illuminált állapot és az elvonási tünetek

Alkoholelvonás

Mi okozhatja az alkoholhasználati zavarok kialakulását?

Az alkoholhasználati zavar miatt jelentkező egészségügyi problémák

 

Mit tekintünk egészségtelen mértékű alkoholfogyasztásnak?

Az egészségtelen mértékű alkoholfogyasztás egészségügyi vagy biztonsági kockázatot jelent. Mértéktelen ivásnak tekinthető az az alkoholfogyasztási mintázat, amikor egy férfi két órán belül öt vagy több italt fogyaszt. Nők esetében ugyanennyi idő alatt négy ital elfogyasztását tekinthetjük már túlzott mértékű alkoholfogyasztásnak.

Alkoholizmusról akkor beszélünk, amikor az ivási mintázat ismétlődően jelentős feszültséget és működési problémákat okoz a mindennapi életben.

Mivel az alkoholhasználatnak még az enyhe zavara is súlyos problémákhoz vezethet, a korai kezelése elengedhetetlen.

Milyen tünetek utalnak arra, hogy valaki alkoholista?

Az alkoholhasználat zavara lehet enyhe, mérsékelt és súlyos, attól függően, hogy milyen sok tünetet tapasztal az alábbiak közül az alkoholista személy:

  • Képtelen korlátozni az alkoholfogyasztás mértékét
  • Sikertelenül próbálja csökkenteni vagy kontrollálni az alkoholfogyasztást
  • Sok időt tölt az alkohol beszerzésével, ivással, majd sokáig épül fel az ivást követően
  • Erős vágyat vagy késztetést érez arra, hogy alkoholt fogyasszon
  • Nem teljesíti az iskolában, a munkahelyén vagy otthon a kötelezettségeit amiatt, mert rendszeresen alkoholt iszik
  • Az alkohol fogyasztását annak ellenére folytatja, hogy tudatában van a fizikális, társadalmi, munkahelyi vagy kapcsolati problémáknak, amelyek az alkohol miatt merülnek fel
  • Az alkoholhasználat kedvéért feladja a társasági és munkahelyi tevékenységeket és hobbijait, vagy ezeket háttérbe szorítja az ivás miatt
  • Alkohol használata olyan körülmények között, amikor nem biztonságos, például vezetés, munkavégzés vagy úszás közben
  • Egyre jobban bírja az alkoholt, így egyre többre van szükség a hatás eléréséhez vagy nem éri el a kívánt hatást a megszokott mennyiségtől
  • Elvonási tüneteket tapasztal — mint például hányinger, izzadás és remegés — ha nem iszik, vagy azért iszik alkoholt, hogy e tüneteket elkerülje

 

Ittas vagy illuminált állapot és az elvonási tünetek

Az alkohol fogyasztását követően tapasztalt ittas vagy illuminált állapot akkor következik be, amikor az alkohol mennyisége a véráramban nő. Minél magasabb a véralkoholszint, annál valószínűbb, hogy rossz hatásokat tapasztal az alkoholt fogyasztó személy.

Az illumináltság viselkedési problémákat és mentális változásokat okoz. A normáktól eltérő viselkedés, az instabil hangulat, rossz ítélőképesség, összefüggéstelen beszéd, figyelem zavara vagy memóriaproblémák, valamint a rossz koordináció az ittas állapot jelei lehetnek mértéktelen alkoholfogyasztást követően.

Előfordulhatnak úgynevezett „kieső időszakok”. Az ezen időszak alatt az alkoholhasználati zavarral küzdő személynek nincsenek emlékei azokról az eseményekről, amelyek vele történtek.

A nagyon magas véralkoholszint kómához, maradandó agykárosodáshoz vagy akár halálhoz is vezethet.

Alkoholelvonás

Az alkoholelvonás tüneteit akkor észleli magán az alkoholhasználati zavarral küzdő személy, ha nagy mennyiségű alkoholt fogyaszt, rendszeresen, hosszabb időtartamon keresztül, majd hirtelen leáll az alkoholfogyasztással, vagy jelentős mértékben csökkenti az elfogyasztott alkohol mennyiségét.

Az alkoholelvonásra a szervezet izzadással, szapora szívveréssel, kézremegéssel, alvási problémákkal, hányingerrel és hányással, hallucinációval, nyugtalansággal és izgatottsággal, szorongással, esetenként akár görcsrohamokkal reagálhat.

A tünetek elég súlyosak lehetnek ahhoz, hogy akadályozzák a munkavégzést vagy az együttműködést a közösség tagjaival.

Mi okozhatja az alkoholhasználati zavarok kialakulását?

Genetikai, pszichológiai, társadalmi és környezeti tényezők befolyásolhatják, hogyan hat az alkoholfogyasztás a szervezetünkre és a viselkedésünkre. Vannak, akiknél az alkoholfogyasztás erősebb hatást gyakorolhat, és alkoholhasználati zavarhoz vezethet.

Idővel a túl sok alkoholfogyasztás megváltoztathatja az agy azon területeinek normális működését, amelyek az élvezet, ítélőképesség és viselkedés szabályozásáért felelősek. Ez ahhoz vezethet, hogy az alkoholista az alkohol iránti vágyat már azért érzi, mert attól várja, hogy újra jól érezze magát vagy csökkentse a negatív érzéseit.

A rendszeres ivás idővel túlzott mértékű alkoholfogyasztáshoz vezet, ennek eredményeként pedig előbb-utóbb jelentkezni fognak az életviteli problémák is. Az alkoholizmus kockázata magasabb azoknál, akiknek a közvetlen hozzátartozójuk alkoholhasználati zavarral küzd.

Depresszióval és egyéb mentálhigiénés problémákkal, például szorongással küzdő, skizofréniában vagy bipoláris zavarban szenvedő személyeknek könnyebben lehetnek alkohollal vagy más addiktív szerekkel gondjaik.

Az alkoholizmusra hajlamosít a trauma, legyen az érzelmi vagy egyéb jellegű.

A bariátriai, vagyis túlsúlycsökkentő műtétek is növelhetik az alkoholizmus kialakulásának vagy a felépülés után történő visszaesésnek a kockázatát.

Társadalmi és kulturális tényezők szempontjából a baráti közösségnek, illetve a partnernek van jelentős hatása. Akik környezetében rendszeresen alkoholt fogyasztanak, jobban ki vannak téve az alkoholhasználati zavar kockázatának.

Az alkoholhasználati zavar miatt jelentkező egészségügyi problémák

Akár az egyszeri túlzott alkoholfogyasztás vagy a fokozatosan kialakuló túlzott ivás az alábbi egészségügyi problémákat okozhatja:

Májbetegség:

A túlzott mértékű alkoholfogyasztás miatt a májban megnőhet a zsír mennyisége (steatosis). Ez májgyulladáshoz vezethet (alkoholos hepatitis). Idővel a túlzott mértékű alkoholfogyasztás visszafordíthatatlan roncsolódást és hegesedést okozhat a májszövetben (cirrhosis/májzsugorodás).

Emésztőszervrendszeri gondok:

A túlzott mértékű alkoholfogyasztás miatt begyulladhat a gyomorban lévő nyálkahártya (gastritis). Kialakulhatnak az alkohol miatt fekélyek a gyomorban és a nyelőcsőben is. Gátolhatja az alkohol a B-vitaminok és egyéb létfontosságú tápanyagok felszívódását. A túlzott mértékű ivás károsíthatja a hasnyálmirigyet, vagy hasnyálmirigy-gyulladást (pancreatitis) okozhat.

Szív- és érrendszeri problémák:

A túlzott mértékű alkoholfogyasztás magas vérnyomást okozhat, és növeli a szívmegnagyobbodás, szívelégtelenség vagy stroke kockázatát. Már egyetlen olyan alkalom is, amikor kontrollálatlanul fogyasztunk alkoholt súlyos szabálytalan szívverést (arrhythmia) okozhat, amely pitvarfibrillációhoz is vezethet.

Cukorbetegség esetén okozott szövődmény:

Az alkohol befolyásolja a glükóz felszabadulását a májból, és növeli az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) kockázatát. Ez veszélyes lehet, ha az érintett személy cukorbeteg és már inzulint vagy más gyógyszert szed a vércukorszintje csökkentése érdekében.

Szexuális funkciók zavara és rendellenes menstruáció:

Az alkoholhasználat zavara a férfiak esetében erekciós zavart (erektilis diszfunkció) okoz. Nőknél a túlzott mértékű alkoholfogyasztás megzavarja a menstruációs ciklust, rendellenes menstruáció alakulhat ki, és akár meg is szűnhet az alkoholizmus miatt a menstruáció.

Szemproblémák:

Idővel a túlzott ivás akaratlan gyors szemmozgást (nystagmus) okozhat, valamint a szemizmok gyengeségét és bénulását a B-1-vitamin (tiamin) hiánya miatt. A tiaminhiány más agyi elváltozásokhoz is vezethet, például visszafordíthatatlan demenciához, ha nem kezelik időben.

Születési rendellenességek:

 Az alkohol fogyasztása a terhesség alatt vetélést okozhat. A rendszeres és nagy mennyiségű alkoholfogyasztás a terhesség idején a magzati alkohol spektrum zavar (FASD) kialakulását eredményezheti. A FASD-ok miatt a gyermek fizikális és fejlődési problémákkal születhet, amelyek a gyermek egész életében megmaradnak.

Csontkárosodás:

Az alkohol gátolhatja a a csontszövet megújító folyamatait. A csontállomány csökkenése miatt kialakul a csontritkulás (osteoporosis) és a törések fokozott kockázatához vezethet. Az alkohol károsíthatja a vérsejteket termelő csontvelőállományt. Ez alacsony vérlemezke-számot okozhat, ami bőr alatti bevérzésekhez és vérzékenységhez vezethet.

Neurológiai szövődmények:

A túlzott ivás befolyásolhatja az idegrendszert, zsibbadást és fájdalmat okozva a kezekben és lábakban, zavart gondolkodást okozhat, rövid távú memóriavesztéshez vezethet, és idővel nő a demencia kockázata is.

Legyengült immunrendszer:

A túlzott alkoholfogyasztás nehezítheti a szervezet számára a fertőzésekkel szemben a védekezést, növelve a különféle betegségek, különösen a tüdőgyulladás kockázatát.

Rákbetegségek kockázata:

A hosszú távú, túlzott mértékű alkoholfogyasztás számos rákbetegség kialakulásának oka lehet. Okozhat daganatos betegséget a szájban, torokban, májban, nyelőcsőben, vastagbélben és az emlőkben. Az emlőrák kockázatát már enyhébb alkoholizmus is növeli.

Az alkoholhasználati zavar önmagában is súlyos állapotokhoz vezethet, de még veszélyesebb lehet amiatt, mert nagyon sokféle egyéb betegséget is kiválthat. Fontos emiatt az alkoholizmus kezelése. Forduljon bizalommal az addiktológus szakemberekhez mielőbb segítségért, ha gyanítja, hogy alkoholhasználati zavarban szenved.

 

Forrás: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alcohol-use-disorder/symptoms-causes/syc-20369243

Honlapunk sütiket (cookie) alkalmaz annak érdekében, hogy a felhasználói élményt, a kényelmedet emeljék, valamint, hogy az oldalt ennek érdekében fejleszteni tudjuk. Amennyiben beleegyezel a sütik használatába, nyomj az elfogadás gombra! Emellett lehetőséged van a sütik egyedi beállítására.
További információ