* Szakorvos jelölt (rezidens): általános orvosi oklevéllel rendelkező orvos, aki jogszabályok szerinti szakorvosi szakképesítés megszerzésére irányuló képzésben vesz részt. Ezen orvosok által önállóan nem végezhető szakmai tevékenységért teljes felelősséggel tartozik és azt közvetlenül felügyeli az egészségügyi szolgáltató szakorvosa az első részvizsgáig, utána pedig a szakorvosjelölt önállóan láthat el feladatokat. A foglaljorvost.hu felelősségét kizárja esetleges névazonosságért bármely szakorvos és szakorvosjelölt esetén.
Az addiktológia szenvedélybetegségekkel foglalkozik. Ezek lehetnek kémiai szer által kiváltottak (pszichoaktív) pl. drog, alkohol, cigaretta, gyógyszer vagy viselkedési (magatartási) addikciók is pl. szerencsejáték függőség, munkamánia. A vizsgálat állapotfelmérésből és előgondozással kezdődik. Átfogó addiktológiai, egészségügyi, szociális feltérképezés történik. Ezekből tervezhető meg legjobban a kezelés menete.
Addiktológia:
Az addiktológia a szenvedélybetegségekkel, függőségekkel foglalkozó tudományág. Elsősorban az alkohol-, drogfüggőség, illetve bizonyos viselkedési problémák kezelése tartozik ide.
Hétköznapi szóhasználatban a függőség szót használjuk. A függőség jelenségének önmagában nincs pozitív, vagy negatív értéke, jelentését az élethelyzet adja, például a függőség egy kisbaba számára a túlélés alapfeltétele. Amennyiben kóros függőségi állapotok (szenvedélybetegségek, azaz addikciók), illetve kóros függetlenségi állapotok alakulnak ki, akkor kell az addiktológus szakorvoshoz fordulni.
A szenvedélybetegség, vagy addikció, illetve kóros szenvedély sokszor hátrányos helyzetbe hozza a beteget és környezetét is. A mindennapok kényszeres viselkedési mintákból állnak, melyekben a viselkedés irányítása, az abbahagyása sikertelen.
Korábban még csak a kémiai addikciókat sorolták az addiktológiához. A kutatások azonban kimutatták, hogy az addikció kialakulásához nem feltétlenül szükséges kémiai anyag. A szenvedélybetegség akkor is kialakulhat, ha a viselkedési formákhoz kapcsolódik. Ilyenkor a függőség alapja lehet a táplálkozás, vagy a szexualitás, a játék, a munka, stb. Ha ezek kóros formát öltenek, akkor viselkedési addikcióról van szó: bulimia, parafiliák, játékszenvedély, munkamánia. Besorolhatók pozitív élményt nyújtó fizikai (sport) és szellemi aktivitások is (rejtvények megfejtése).
A technika fejlődésével párhuzamosan újabb formák képződnek, pl. ilyen az internet addikció. Mindegyik formában az a közös, hogy egy kellemesebb, jobb állapotba jutáshoz negatív következmények ellenére is kényszert éreznek valamilyen cselekvés végrehajtására és ez ismétlődő, gyakran ritualizált. A kémiai és viselkedési addikciók mesterséges eufóriához vezetnek, amelyekre az jellemző, hogy a természetes örömökhöz képest gyorsabb és intenzívebb eufóriát okoznak és kifejezettebb a megerősítő hatás.