A fibromialgia (vagy fibromyalgia) néven emlegetett rendellenesség igen komplex egészségügyi probléma. Olyan sokrétű tünetei vannak, amelyek más állapotokra is jellemzők, ezért nehéz azonosítani e fájdalmak pontos okát és diagnosztizálni ezt a rejtélyes betegséget. E betegségre széles körű mozgásszervi fájdalom és számos más, akár az életminőséget is negatívan befolyásoló egyéb testi és lelki tünet jellemző.
Mi állhat a betegség hátterében?
A fibromialgia kialakulása és tünetei
A fibromialgia diagnosztizálása
A fibromialgia kezelési lehetőségei
Kockázati tényezők és szövődmények
Az orvostudomány kutatja még, hogy mi is áll pontosan a fibromialgia hátterében. Az eddigi vizsgálatok alapján arra következtettek a kutatók, hogy a központi idegrendszer fájdalomérző központjában következik be a rendellenességet előidéző változás. A rendellenesség miatt fokozódik a fájdalomérzet, és az egyre rendszeresebbé váló kínzó fájdalom kihathat az élet több területére is.
A kutatások eredményei arra utalnak, hogy a fibromialgiában szenvedők központi idegrendszerében, rendszerint a fájdalomérzetért felelős területen, az ismételt idegi stimuláció miatt változások következnek be. Ezek a változások a fájdalomérzékelésben is szerepet játszó kémiai hírvivő anyagok, a neurotranszmitterek szintjének növekedéséhez vezetnek. Ez indokolhatja a fokozott fájdalomérzékenységet.
A genetikai hajlam, bizonyos fertőzések, valamint fizikai vagy érzelmi traumák szintén hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához.
A fibromialgia első tünetei gyakran valamilyen fizikai vagy pszichológiai traumát követően jelentkeznek. Ilyen trauma lehet következménye balesetnek, műtétnek, fertőzésnek vagy komoly stresszhelyzetnek is. Sok esetben azonban nincsenek konkrétan körvonalazható külső kiváltó okok, a rendellenesség mégis jelentkezik.
Különféle tüneteket tapasztalhatnak a fibromialgiában szenvedő betegek, amely tovább nehezítheti a rendellenesség azonosítását.
Vannak, akiknél az erős fájdalomérzékenységet egyáltalán nem kísérik pszichés tünetek. Másoknál viszont szorongás és depresszió társulhat a rendszeresen érzett, intenzív fájdalmakhoz. Vannak olyan páciensek, akik főképpen depresszióra jellemző tünetegyüttest tapasztalhatnak és nem érzik annyira súlyosnak a fizikai fájdalmaikat. Néhány esetben, pedig kifejezetten lelki okai vannak a fibromialgia kialakulásának
Ez a betegség nagyobb mértékben érinti a nőket, mint a férfiakat.
A leggyakoribb tünet a szerteágazó, rendszeresen visszatérő vagy állandó fájdalom, amely legalább három hónapig tart, és a test mindkét oldalát, valamint a test tengelyén a deréktól felfelé és lefelé eső részeket is érinti. Jellegzetes a nyaki és a lapockatáji fájdalom, amely nyomásra szúró fájdalomként kisugárzik.
Emellett az érintettek gyakran szenvednek krónikus fáradtságtól, alvászavaroktól (pl: alvási apnoé), valamint kognitív nehézségektől, amelyeket a fibromialgia „fibro köd” állapotként is említenek. Ez utóbbi a koncentrálóképesség, a figyelem és a mentális teljesítőképesség csökkenését jelenti, vagyis memóriazavarok és koncentrálási nehézségek, valamint hangulati ingadozások is kialakulhatnak.
A fibromialgia diagnózisa korábban a test bizonyos pontjain tapasztalt és lokalizálható fájdalompontok azonosítására épült. Ma már a diagnózis felállításához elegendő az egész testet érintő, legalább három hónapig rendszeresen tapasztalt fájdalom. A diagnózishoz kell az is, hogy a páciens a fájdalmat a teste meghatározott területeire kiterjedve érezze rendszeresen vagy állandóan. Általában a fibromialgia állapotra utaló, rendszeres vagy tartós fájdalmat a beteg főképpen a vállaiban, a karjaiban, a csípőjében vagy a nyakában érzi.
A fibromialgia jelenleg nem gyógyítható, de különböző kezelési módok segíthetnek a tünetek enyhítésében és az életminőség javításában. A kezelés alapját a gyógyszeres terápia és az életmódbeli változtatások képezik.
A fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok és antiepileptikumok kombinációja segíthet a fájdalom és a fáradtság csökkentésében, valamint az alvás minőségének javításában.
Öngondoskodás részeként javasolhatja a gyógytornász a rendszeres testmozgást, a relaxációs technikák és a stresszkezelési módszerek szintén fontos szerepet játszanak a fibromialgia kezelésében. A fizioterápia, különösen a vízben végzett gyakorlatok, javíthatják az izomerőt és a rugalmasságot, míg a munkahelyi terápia segíthet abban, hogy az érintettek könnyebben végezhessék napi feladataikat. A pszichoterápia keretében nyújtott támogatás és tanácsadás pedig felvértezheti a betegeket olyan technikákkal, amelyek segíthetnek számukra megküzdeni a mindennapi élet kihívásaival.
A fibromialgia kialakulásának kockázata magasabb a nők körében, valamint azok esetében, akiknél a családban már diagnosztizálták a betegséget. Olyan pácienseknél is nagyobb a fibromialgia kockázata, akik fájdalommal járó reumatikus betegségekben, például rheumatoid arthritisben vagy lupusban szenvednek.
A fibromialgiával együtt járó fájdalom, fáradtság és alvászavarok komoly hatással lehetnek az egyén életminőségére, és depressziót, szorongást, valamint munkaképesség-csökkenést eredményezhetnek.
A fibromialgia összetett, krónikus betegség, amely jelentős mértékben kihathat még az érintettek életminőségére is.
Bár jelenleg még nem létezik konkrét gyógymód a fibromialgiára, a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására számos kezelési lehetőség áll rendelkezésre. A betegség megértése és a megfelelő tünetenyhítés kulcsfontosságú a fibromialgiával élők számára, hogy visszanyerjék életük irányítását és javítsák mindennapi életük minőségét egészségük szempontjából.