* Szakorvos jelölt (rezidens): általános orvosi oklevéllel rendelkező orvos, aki jogszabályok szerinti szakorvosi szakképesítés megszerzésére irányuló képzésben vesz részt. Ezen orvosok által önállóan nem végezhető szakmai tevékenységért teljes felelősséggel tartozik és azt közvetlenül felügyeli az egészségügyi szolgáltató szakorvosa az első részvizsgáig, utána pedig a szakorvosjelölt önállóan láthat el feladatokat. A foglaljorvost.hu felelősségét kizárja esetleges névazonosságért bármely szakorvos és szakorvosjelölt esetén.
A gyógytorna segít a mozgásszervi-, neurológiai-, és a belgyógyászati betegségek kezelésében és azok megelőzésében is.
Legelső alkalommal a gyógytornász alaposan kikérdezi a pácienst, megfigyeli a mozgását és ezek alapján javasol terápiát, hogy a megfelelő izmokat erősítse vagy nyújtsa, az ízületek mozgástartományát növelje.
Gyógytorna:
A gyógytorna fogalma: gyógyító céllal alkalmazott mozgás.
A gyógytorna célja: egészség megőrző, megelőző, gyógyító és helyreállító hatás gyakorlása az egyes szervek működésére és az egész szervezetre egyaránt.
A gyógytornász a természeti energiákat használja a gyógyításhoz. A gyógytornász a mozgásterápiának számos változatát alkalmazza. A gyógytornász nem csak a kezeléseket végzi, hanem minden esetben alapos betegvizsgálatot végez, ahol felméri a beteg állapotát, feltérképezi a problémák hátterében álló okokat, elváltozásokat. Áttekinti az egyéb orvosi, laboratóriumi, rtg. stb. vizsgálatok eredményeit, és mindezek ismeretében megtervezi és elvégzi a kezeléseket.
Mozgásszervi betegségek: csont-, izom-, ízületi rendszer betegségei, fejlődési rendellenességei, sérülések-, műtétek utáni állapotok, reumás kórképek.
Az idegrendszer betegségei: az idegrendszert érő sérülések, betegségek, (pl. agyvérzés, gerincvelő sérülés, sclerosis multiplex stb.) fejlődési rendellenességek stb.
Belgyógyászati betegségek: a tüdő és a légutak betegségei (asztma, tüdőgyulladás, mellkasi műtétek stb.); a keringési rendszer betegségei: érszűkület, visszér problémák, szívinfarktus, ritmuszavarok, szív és érműtétek stb.
Szülésre felkészítés és gyermekágyi torna, nőgyógyászati kórképek.
Gyermekgyógyászat minden területe: a mozgásfejlődés zavarai, mozgásszervi, belgyógyászati, neurológiai kórképek csecsemő és gyermekkorban
A talp hosszanti irányú boltozatának megsüllyedése. Ha nem figyelünk oda rá, ez a gerinc egyensúlyi helyzetét is megbonthatja, és nagyon komoly térd-, és gerincproblémák kialakulásához vezethet.
Többnyire izomfájdalom következménye. Nagyon sok tényező válthatja ki, okai a túlnyújtott hátizmok és a gerincízületi szalagok, melyek nem megfelelő emeléstől, túlterheléstől alakulhatnak ki. A mozgásszegény életmód is a rossz tartáshoz vezethet, mely megbontja a gerinc természetes egyensúlyát. Ha a csigolyák kimozdultak a helyes formából, fájdalom jelentkezik. A test ebben az esetben próbálja rögzíteni az elmozdult csigolyákat, a gerinc mellett futó izomkötegek segítségével és a gerinc két oldalán futó izom megfeszül. Ezt a fájdalom megszüntethető gyógyszerekkel, de csak rövid időre. A gyógyszeres kezeléssel nem szünteti meg a kiváltó okot. A tünetek mérséklődése után ajánlott a mozgásterápia.
Oka lehet rossz testtartás, gerincsérv, porckorong kopás.
A leggyakoribb ok a rossz testtartás, vagy rossz testhelyzetben való alvás, a számítógép előtti ülés. Ha a nyakizmok és szalagok tartósan megfeszített állapotba kerülnek, nyakfájást és nyakmerevséget okozhatnak. A nyaki gerincben lévő porckorong kopás is okozhat fájdalmat.
Nem csak változókorban jelentkezhet a csontritkulás, ha megbomlik az egyensúly a csontépítés és a csontlebontás között, a csontlebontás növekszik, akkor a csontok állománya gyengül. Általában törések után veszik észre a betegeknél. Fontos a megelőzés az erős csontok kialakítása megfelelő kálciumbevitellel és rendszeres mozgással, mellyel a csonttömeg növelhető.