Tünetek, okok és megelőzés
Az influenza enyhe és súlyos megbetegedést egyaránt okozhat, és bizonyos esetekben akár halálos kimenetelű is lehet ez a vírus által kiváltott járvány. Az influenzás tünetek rendszerint hirtelen jelentkeznek. Azok az emberek, akik influenzában szenvednek, gyakran tapasztalnak tipikusan az influenzára jellemző tüneteket.
Influenza: tünetek, okok és megelőzés
Tipikus tünetek és megjelenési formák
Hogyan diagnosztizálják az influenzát?
Hogyan kezelhető az influenza?
Lehetnek-e az influenza fertőzésnek szövődményei?
Megelőzhető-e az influenzás megbetegedés?
Az influenza a légutak fertőző megbetegedése, amelyet A, B és C típusú influenzavírusok okozhatnak. Ezt a megbetegedést jellegzetes tünetegyüttes kíséri. Rendszerint szezonálisan jelentkező, járványos betegség. Jellemző tünetei közé tartozik a hirtelen jelentkező láz, végtagfájdalom, vagy izomgyengeség, illetve ízületi fájdalom kísérheti, emellett jellegzetes velejárója a torokfájás, köhögés és általános kimerültség, fáradtságérzet is.
Általában ősztől tavaszig beszélünk influenzaszezonól. A legtöbb eset (vagyis az influenzajárvány csúcs időszaka) általában december és február között tapasztalható. Ez a járványos betegség súlyos szövődményeket okozhat, különösen időseknél, csecsemőknél, valamint veszélyt jelenthet a valamilyen krónikus betegséggel élőkre is. A komolyabb, akár szövődményeket is okozó vírusfertőzést megelőzhetjük és a terjedését is mérsékelni tudjuk influenza elleni védőoltással.
Tipikus tünetek és megjelenési formák
Az influenzajárvány szezonálisan üti fel a fejét, ilyenkor gyorsan terjed és várhatóan nagy számú megbetegedéssel lehet számolni. Az influenzára jellemző tünetegyüttes hirtelen jelentkezik a betegeknél. Erre a betegségre utal:
Fontos megjegyezni, hogy nem mindegyik megbetegedés jár lázzal influenza esetén sem.
Az influenza, főként a gyermekek körében, együtt járhat akár hányással és hasmenéssel is.
Az influenzát vírus okozza. Ennek a vírusnak az A, B és C változatai a leggyakoribbak, és ezek okoznak leggyakrabban járványos megbetegedéseket embereknél. Az A és B típusú influenzavírus szezonális (a legtöbben télen kapják el), és súlyosabb tünetekkel járnak.
Az influenza C nem okoz súlyos tüneteket, és nem szezonális - az esetek száma az év során közel azonos marad.
Mind a H1N1 („sertésinfluenza”), mind pedig a madárinfluenza az A-típusú influenzának az alfaja.
Az influenza személyről személyre, vagyis a fertőzöttekkel történő közvetlen vagy közvetett érintkezés útján terjed.
A következőképpen kaphatjuk el az influenzát:
A megfertőződéstől számítva általában 1-4 napon belül (lappangási idő) jelentkezhetnek az influenza betegségre jellemző, fentebb már ismertetett tünetek.
Hogyan diagnosztizálják az influenzát?
Az orvos kikérdezi a beteget arról, hogy mik a panaszai és a páciens tünetei alapján tudja diagnosztizálni az influenzát. Szükség esetén orrnyálkahártyáról vett minta laboratóriumi tesztelésével is azonosítható a vírusfertőzöttség.
Hogyan kezelhető az influenza?
Az influenza általában pár nap alatt gyógyul, szövődmények kialakulása esetén azonban akár két hétig is elhúzódhat a felépülés.
Az orvosok indokolt esetben antivirális gyógyszerekkel kezelhetik az influenzát. Ezek az antivirális készítmények segíthetnek megelőzni a betegség súlyosbodását, és lerövidíthetik a betegség időtartamát.
Az influenzából azonban ki tudunk gyógyulni vény nélkül kapható gyógyszerekkel is.
Mielőtt azonban bármilyen otthoni gyógymódot készül alkalmazni influenzája kezelésére, mindenképpen konzultáljon a háziorvosával!
Az alábbi otthoni kezelési módok segítségünkre lesznek abban, hogy mielőbb túl legyünk az influenza betegségen:
Lehetnek-e az influenzafertőzésnek szövődményei?
Az influenza megbetegedés válthat ki szövődményeket.
Súlyosabb szövődményei (mint amilyen a tüdőgyulladás) az egyéb krónikus betegségben szenvedők esetében életveszélyesek lehetnek.
Az orrmelléküreg-, vagy a fülgyulladás is sorolható az influenza szövődményei közé, amelyeket kiválthat maga az influenza vírusfertőzés vagy az influenza vírus és egyidejű bakteriális fertőzés.
Szövődménye lehet az influenzafertőzésnek a szívizomgyulladás (myocarditis), az agyvelőgyulladás (encephalitis) vagy vázizomzat gyulladás (myositis, rhabdomyolysis), de akár több szervet is érinthet a szövődmény, okozhat például légzőszervi- és veseelégtelenséget is.
Amikor fertőződünk az influenzavírussal, a légzőszervi traktusban kialakulhat extrém gyulladásos reakció.
Az influenza súlyosbíthatja a már meglévő krónikus egészségügyi problémákat is. Gyakrabban jelentkeznek asztmarohamok az asztmás betegeknél, amikor influenzások, és a krónikus szívbetegségben szenvedők is a betegségük súlyosbodását élhetik meg az influenza miatt.
Az influenza szövődményeire az alábbi jelek utalnak. Ezeket tapasztalva mindenképpen orvoshoz kell fordulni:
Influenzás gyermekek esetében szövődményre utalhat:
Felnőtteknél az alábbi tünetek utalhatnak szövődményre:
Természetesen a felsoroltakon kívül egyéb szokatlan tünetek is jelentkezhetnek, amelyekkel mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
Nagyobb eséllyel alakulhat ki az influenzának valamilyen szövődménye az alábbi esetekben:
Megelőzhető-e az influenzás megbetegedés?
A legjobb módja az influenza megelőzésének, ha felvesszük az évente megismételhető influenza elleni védőoltást. A vakcina segít, hogy az immunrendszer felismerje a vírust, és harcoljon ellene, mielőtt a vírus megbetegedést tudna okozni. Azért fontos az oltás megismétlése évente, mert az influenzavírus mutálódik, azaz idővel kicsit változik.
Az oltás akkor is segíthet a betegség könnyebb átvészelésében, ha más típusú influenzavírussal kerülünk érintkezésbe.
Az influenza elleni vakcinán kívül egyéb módok is vannak, amelyekkel az influenza kockázatát mérsékelhetjük:
A fenti óvintézkedések betartásával nagy eséllyel előzhetjük meg az influenza vírussal való fertőződést és mások megbetegítését, amennyiben mi már influenzásak vagyunk.
A cikkben említett tüneteket felismerve forduljunk háziorvoshoz, és kérjük tanácsát, amennyiben bármilyen szokatlan tünetet tapasztalunk influenzás betegen, vagy bármilyen kétségünk merülne fel e betegség kapcsán.