Akkor kell felkeresni gasztroenterológust, ha a csecsemő gyakran bukik, csuklik, súlyfejlődése nem megfelelő. A későbbiekben pedig, ha véres a széklete, ismétlődő hányás, elhúzodó hasfájás jelentkezik, sokszor szorulása vagy hasmenése van, súlygyarapodási problémák észlelhetőek.
A vizsgálat függ a panaszoktól, de általában részletes anamnézisből, laborvizsgálatból, hasi ultrahangból, képalkotó vizsgálatból (röntgen, CT, MRI), széklet vagy vérvételből áll.
Gyermek gasztroenterológia:
A gyermekkori nyelőcső, gyomor-, bélrendszeri betegségekkel és azok kezelésével foglalkozó orvosi szakterület.
A gyermek gasztroenterológus a leggyakrabban hasfájásokkal, ételallergiákkal, tejcukor- vagy egyéb intoleranciás tünetekkel találkozik.
A hasfájásoknak legtöbbször örökletes okok, vagy a bélflóra sérülése, a korán abbahagyott, vagy teljesen elhagyott szoptatás, korai „idegen" fehérjék bevezetése állhat. A nem megfelelő táplálékok, a feldogozott és félkész ételek fogyasztása okozhat problémákat. Sok esetben a gyermekkori stressz is felmerül az okok között.
Egy éves korban a leggyakoribb betegség a bélelzáródás, mely erős hasi fájdalommal, hányással és véres széklettel jelentkezik. Azonnali beavatkozást igényel.
A hasmenés nem betegség, hanem tünet, mely lehet akut, vagy állandósult. Kísérheti hasi fájdalom és étvágytalanság is. Okozhatja fertőzés, baktériumok, vagy vírusok. A fertőzés párosulhat hányással is, mely kiszáradás miatt igen veszélyes lehet gyermekkorban.
A székrekedés esetében az étkezési szokások és pszichoszociális tényezők állhatnak a háttérben. Óvoda- és iskolakezdés, változás idején jelentkezhetnek.
Gyerekeknél a bélférgesség, a kutyáktól, vagy macskáktól összeszedett cérnagiliszta okozhat hasi panaszokat és étvágytalanságot.
A ki nem kezelt gyermekkori gasztroenetrológiai betegségek felnőttkorban komoly tüneteket okozhatnak, melyek befolyásolják az életminőséget.