Az immunrendszer működésével és helyreállításával, valamint nagy számú megbetegedést okozó betegségek kutatásával foglalkozó tudományág. Az immunrendszer alkotóinak megfigyelése, a kórokozók terjedésének sajátosságai tartoznak a főbb területi közé.
Immunológiai konzultációra autoimmun betegségek gyanújakor, pajzsmirigy-megbetegedések kivizsgálása során, tartósan fennálló gyulladások okainak feltárásakor és fertilitási problémák kivizsgálásakor kerül sor leggyakrabban.
Immunológia:
Az immunrendszer a szervezet védekező rendszere, amelynek fő feladata, hogy megkülönböztesse a szervezet saját anyagait az idegen anyagoktól azokat eltávolítsa, megsemmisítse. Az idegen anyagokat antigéneknek nevezzük.
Az immunológia főleg az idegennek felismert anyagok elleni védekezés mechanizmusával foglalkozik. Immunológus szakemberek az immunrendszer működését, a szervezet védekező reakcióit tanulmányozzák.
Az allergia is az immunológiai betegségek közé tartozik, így – szükség esetén – immunológus szakemberek allergológus munkatársaikkal egyeztetve végzik a kezelést.
Az autoimmun betegségek esetén az immunrendszer tévesen idegen anyagként észleli a szervezet saját elemeit és elpusztításukra törekszik. Az immunreakció miatt idővel a sejtek, illetve a szövet is károsodhat, és végül el is pusztulhat.
Az autoimmun betegségek közé több betegséget is besorolhatunk. Ilyen például az 1-es típusú cukorbetegség, a sclerosis multiplex, a Hashimoto thyroiditis, a Basedow-Graves betegség, a lupus, a Sjögren-szindróma, a rheumatoid arthritis, a dermatomyositis, a polymiositis, szisztémás progressziv szklerózis és az autoimmun eredetű meddőség is ebbe a kategóriába tartozik.
Az autoimmun betegségek öröklődnek, ezért a családtagok, közvetlen vérszerinti rokonok vizsgálata is ajánlatos. Az autoimmun betegségek nőknél jóval gyakoribbak, és bármely életkorában kialakulhatnak.
Az immunológus szakorvos vizsgálja az immunrendszer hibás működéseit, rendellenességeit, (autoimmun betegségek, hiperérzékenységek, immunhiány, transzplantátum kilökődés).