A nephrologia a vese működésével és betegségeivel foglalkozó belgyógyászati szakág. A leggyakoribb vesebetegségekről kezdetben csak a laborvizsgálatok tájékoztatnak. Ha úgy érzi bármilyen veseproblémája van, ajánlatos nephrológust felkeresnie!
Ha cukorbetegséggel küzd, magas vérnyomásban szenved, vizeletvizsgálati eltérése van, vesekárosító gyógyszert szed, családjában elfordult vesebetegség akkor érdemes konzultációval egybekötött általános nephrológia vizsgálatot kérnie.
Nephrológia:
A vesének számos feladata van: salakanyagok eltávolítása a vizelettel, a szervezet folyadék-, sav-bázis- és ionegyensúlyának fenntartása, valamint hormonok (pl. a vérképző eritropoetin, a vérnyomást szabályozó renin) termelése.
Ha a vese valamilyen betegség - pl. fertőzés, csökkent vérellátás, autoimmun gyulladás, gyógyszerek vagy vegyszerek okozta károsodás - miatt nem tudja a fenti funkcióit ellátni, veseelégtelenségről beszélünk.
A leggyakoribb, krónikus vesebetegségek kezdetben nem okoznak panaszokat, csupán a vizelet- és vérvizsgálatok kóros eredményei utalhatnak rá. Akut esetben, vagy a krónikus forma előrehaladott szakaszában magas vérnyomás, vérszegénység, hányinger, gyengeség, túlságosan sok, vagy túlságosan kevés vizelet, testszerte kialakuló ödémák, illetve nehézlégzés jelentkezhet.
Az általános vizeletvizsgálat a vizelet összetételéről ad információt. A vizsgálat során kimutathatók olyan anyagok, melyeknek jelenléte kóros (pl. cukor). A vizelet centrifugálása által kapott üledék mikroszkópos vizsgálata szintén fontos; ezáltal pl. vér, gennysejtek, különböző kristályok is láthatóvá válnak. A vérből végzett laborvizsgálatok közül a veseműködést legjobban jellemzi az urea-, kreatinin- és GFR-érték.
A képalkotó vizsgálatok közül rutinszerűen a hasi ultrahang használatos a vese megítélésére. Ez kibővíthető ún. doppler móddal, amikor a vese ereiben folyó véráramlás is vizsgálható és mérhető.