A sportorvostan a sportolók speciális egészségügyi problémáival, illetve a sportolók betegségeinek, sérüléseinek gyógyításával foglalkozik.
A sportorvos részt vesz a sportolók felkészítésében, táplálkozási tervük összeállításában, edzettségi állapotuk és terhelhetőségük felmérésében. Betegségeik kezelésénél figyelembe veszi az adott sportág specialitásait.
A sportorvoslás feladata az emberek egészségi állapotának fejlesztése, a fizikailag aktív életmódra ösztönzés, és minden szintű sporttevékenység vagy testedzés kapcsán szerzett betegségek, sérülések kezelése és rehabilitációja.
A sportorvoslás világszerte elismert, nem csupán az élsportolók ellátása miatt.
A sportorvos fő feladatai
- A sportolást, versenyzést megelőző, a sportterheléstől függő szűrővizsgálatok és a sportolók gondozása, orvosi ellátása. (A sportorvoslás számos szakterületet felölel, mint belgyógyászat, munkaélettan, kardiológia, ortopédia és traumatológia, fizioterápia és rehabilitáció stb. A sportorvosláshoz tartozik ma már nem csak az orvosok,hanem az edzők, fizioterapeuták, sporttudománnyal foglalkozók, dietetikusok, pszichológusok, sportolók és egyéb szakemberek együttműködése is. )
- Sportolók, fizikailag aktív emberek teljesítményének legális fokozása direkt (pl. állóképesség növelés, táplálkozás), ill. indirekt módon (pl. sérülés-megelőzés, mentális).
- Dopping ellenes tevékenység,
- Sporttal/testedzéssel kapcsolatos betegség, sérülés vagy ártalom vizsgálata és kezelése, a sportolás újbóli megkezdésének engedélyezése.
- Együttműködés a sportszervekkel, biztonságos és egészséges környezet kialakítása céljából.
- A sportolók esetleges egészségkárosodásának kivédése.
- A mozgásszegény életmód következtében kialakuló krónikus betegségek megelőzése az egyik legfontosabb területe a sportorvoslásnak.
Az aktív életmódot gátló tényezők felismerése és ezek kiiktatása vagy hatásuk minimalizálása.
- A lakosság egészsége érdekében kifejlesztendő mozgásprogramok kidolgozása és elterjesztése.
- Különleges orvosi feladatként a nemzetközi sportversenyeken részt vevő sportolók - beleértve a fogyatékkal élő sportolók - ellátásával kapcsolatos teendők, mint az utazás, vagy akklimatizáció problematikája.
- Oktatási, előadói ill. publikációs tevékenység az aktív életmód előmozdítása és a sportolás biztonságossága érdekében, kiemelten célcsoportként a gyermekek, közösségi csoportok, sportszervezetek, sportolók, valamint más orvosi szakmák képviselői.