A Cushing-szindróma egy ritka, de súlyos hormonális rendellenesség, amely akkor alakul ki, amikor a szervezet túl sok kortizolt termel. Ez a hormon számos létfontosságú funkciót szabályoz, de túlzott mennyiségben számos egészségügyi problémát okozhat. Mivel ez egy komplex betegség, fontos, hogy tudjuk, mi váltja ki, melyek a Cushing-szindróma tünetei és milyen egyéb betegségeket okozhat.
Milyen betegség a Cushing-szindróma?
Mi okozza a Cushing-szindrómát?
Milyen tünetek jellemzőek a Cushing-szindrómára?
A Cushing-szindróma szövődményei
Hogyan diagnosztizálható a Cushing-szindróma?
Hogyan kezelhető a Cushing-szindróma?
A Cushing-szindróma egy összetett endokrin betegség, amelyet a szervezetben a túlzott kortizoltermelés okoz. A kortizol, más néven a „stresszhormon”, alapvető szerepet játszik a szervezet számos életfolyamatában, beleértve az anyagcserét, az immunválaszt és a stresszkezelést.
A betegség kialakulásának több oka lehet. Kiválthatja a szindróma kialakulását gyógyszeres kezelés, vagy a mellékvesekéreg rendellenes működése is.
A Cushing-szindrómát az okozza, ha a mellékvesék túlzott mértékben termelnek kortizol hormont.
Ez a hormon felelős a szervezetünkben többek között az alábbi funkciók ellátásáért:
Figyelembevéve a tényt, hogy glükokortikoid hatóanyagú gyógyszeres kezelés is kiválthatja ezt a szindrómát (ez esetben exogén Cushing-szindrómáról beszélhetünk), áttekintjük azokat az információkat is, amelyeket erről a hatóanyagról a betegség kapcsán érdemes tudni:
A glükokortikoid hatóanyagú gyógyszereket gyulladásos betegségek kezelésére alkalmazzák. Kezelik ezzel a gyógyszerkészítménnyel a reumás ízületigyulladást, a lupus-t és az asztmát is. Ezt a hatóanyagot tartalmazó gyógyszerkészítményt alkalmazhatják hátfájás kezelésére, de akár a bőrkiütésekre is felírhat a bőrgyógyász szakorvos glükokortikoidokat.
Ezeket a gyógyszereket szervátültetés után is alkalmazhatják, mivel megakadályozható ezzel a hatóanyaggal az új szerv kilökődése a szervezetből.
A glükokortikoidokat többféle módon be lehet vinni a szervezetbe:
Szedhető a gyógyszer szájon át, injekció formájában, de alkalmazható a bőrbe dörzsölve vagy inhalálással is. Bármilyen formában vesszük be a glükokortikoid hatóanyagú gyógyszerkészítményt, ha nagy mennyiségben hosszú ideig szedjük, Cushing-szindrómát okozhat.
Amikor a saját szervezetünk termel túl sok kortizolt, endogén Cushing-szindrómáról beszélhetünk.
Az agyalapi mirigy (hipofízis) által termelt hormon, az adrenokortikotrop hormon (ACTH) szabályozza a kortizol termelődését a mellékvesékben.
Vannak olyan daganatos megbetegedések is, amelyek miatt ACTH termelődik, ami fokozza a kortizoltermelést, és Cushing-szindrómát okozhat.
A mellékvese rendellenességei is befolyásolhatják a kortizoltermelődést, vagyis kiválthatja ez is a Cushing-szindrómát.
Endogén Cushing-szindrómát válthatnak ki az alábbi okok:
A Cushing-szindróma sokrétű tüneteket produkál, amelyek azonban gyakran nehezen felismerhetők.
Ez a szindróma okozhat:
- súlygyarapodást,
- magas vérnyomást, és
- a bőr különféle elváltozásait.
A Cushing-szindróma akkor alakul ki, amikor a szervezetben hosszú ideig túl sok a kortizol hormon. Ez előfordulhat azért, mert a szervezet túl sok kortizolt termel, vagy mert a beteg glükokortikoid hatóanyagú gyógyszereket szed, amelyek ugyanúgy hatnak a szervezetre, mint a kortizol.
A túl sok kortizol a Cushing-szindróma fő tüneteit okozhatja:
A szindróma tünetei bizonyos mértékben eltérők lehetnek a nemek között is.
Nőkre jellemző tünetek, amelyeket a Cushing-szindróma okoz:
A férfiakra jellemző tünetek, amelyeket a Cushing-szindróma okoz:
A Cushing-szindróma kiválthat azonban egyéb tüneteket is, amelyek még bonyolultabbá teszik a betegség diagnosztizálását:
A Cushing-szindróma kezelésének a fő célja a szervezet kortizolszintjének a csökkentése, a tünetek mérséklése, valamint az általános egészségi állapot javítása. Minél hamarabb kezdődik a kezelés, annál nagyobb a gyógyulás esélye.
Mindenképpen fontos, hogy felkeressük az endokrinológus szakorvost, ha a Cushing-szindróma tüneteit észleljük magunkon.
Különösen akkor érdemes fokozottabb figyelmet fordítani magunkra, ha valamilyen egyéb egészségi állapotunk kezelése keretében glükokortikoid gyógyszert kell szednünk. Ilyen egészségügyi probléma lehet az asztma, ízületi gyulladás vagy gyulladásos bélbetegség (IBD).
Kezelés hiányában a Cushing-szindróma számos komplikációt okozhat:
A glükokortikoid gyógyszerek váltanak ki leggyakrabban Cushing-szindrómát.
A háziorvos vagy az endokrinológus szakorvos először azt ellenőrzi, hogy milyen hatóanyagú gyógyszerkészítményeket használunk, tabletta, injekció, krém és inhaláló formában.
Amikor a Cushing-szindrómát a szervezet túlzott kortizol termelése okozza, azt nehezebb lehet diagnosztizálni. Ez azért van, mert más betegségek hasonló tüneteket mutathatnak. A Cushing-szindróma diagnosztizálása hosszú és bonyolult folyamat lehet. A vizsgálatokat az endokrinológus szakorvosok végzik.
Az endokrinológus valószínűleg fizikális vizsgálatot végez és keresi a Cushing-szindróma jeleit, mint például a pufók, kikerekedett, piros orca, a nyak hátsó részén lévő púp és az elvékonyodott, zúzódásokkal teli bőr striákkal, valamint az elvékonyodott végtagok mellett a hájas hastájék.
Ha nem szedünk rendszeresen glükokortikoid gyógyszert, az alábbi tesztek elvégzése segíthet a Cushing-szindróma diagnosztizálásában:
Egy másik vérmintát vesznek az alkarból. Ezután egy olyan gyógyszert kap a páciens, ami növeli az esetleges daganat ACTH-termelését, és újra vérmintákat vesznek ugyanazon területekről. A két területről vett mintákat összevetik, és az ACTH szintjét elemzik.
Ha az ACTH szint magasabb a sinus mintában, a probléma a hipofízisből származik. Ha az ACTH szintek hasonlóak a sinus és az alkar között, a probléma nem a hipofízisben van.
Ezek a tesztek és vizsgálatok segítenek diagnosztizálni a Cushing-szindrómát, valamint kizárni más egészségügyi állapotokat is, mint például nők esetében a policisztás ovárium szindrómát (PCOS).
A depresszió, az étkezési zavarok és az alkoholizmus is hasonló tüneteket mutathatnak, mint a Cushing-szindróma.
A kezelés a szervezetben a kortizol hormon szintjének a csökkentésére irányul. A szindróma okától függően az alábbi opciók közül választhat a kezelőorvos:
Forrás: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cushing-syndrome/symptoms-causes/syc-20351310
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cushing-syndrome/diagnosis-treatment/drc-20351314