4 185 558 sikeres foglalás!
Kényelmes időpontfoglalás magánorvosokhoz!
2011 óta a páciensekért


Fülzúgás

tünetek, okok és megelőzés

A fülzúgás titokzatos tünete lehet több betegségnek is. Gyakori előfordulású testi tünet, mégis sokszor hagyjuk figyelmen kívül ezt a panaszt, pedig sokak életét megkeserítheti. A fülzúgás nem csupán a belső csendet megzavaró „zaj” hanem egy rejtélyes jelzés is, amely arra figyelmeztet, hogy érdemes komolyan venni a problémát. Milyen jellegű lehet a fülzúgás? Mi a következménye annak, ha az állapot súlyosbodik?

Milyen betegség a fülzúgás?

Tipikus tünetek és megjelenési formák

A fülzúgás okai és előfordulása

Hogyan diagnosztizálják a fülzúgást?

Hogyan kezelhető a fülzúgás?

A fülzúgás tüneti kezelése

A fülzúgás lehetséges szövődményei

Milyen eredményességgel gyógyul a fülzúgás?

Milyen kontrollvizsgálatokat rendelhet el a szakorvos?

 

Milyen betegség a fülzúgás?

A fülzúgás állapotára jellemző, hogy a beteg nem külső hangforrásból származó, hanem a saját hallórendszerében keletkezett búgó, csengő, csiripelő, zúgó vagy más jellegű hangot érzékel. A fülzúgás nem önálló betegség, általában más kórképek tüneteként vagy szövődményeként jelentkezik. A fülzúgás gyakori panasz, a lakosság 20-30 százalékát is érintheti.

A fülzúgásnak két fő típusa van: az objektív és a szubjektív. Az objektív fülzúgást az orvos is hallja a beteg fülének vizsgálata közben. Ennek oka általában valamilyen érrendszeri vagy izomrendszeri zavar, azonosítása pedig viszonylag egyszerű, mert a fülzúgás ritmusa egyezik a pulzussal vagy a légzéssel. Az objektív fülzúgás ritka, és általában jól kezelhető.

Ellenben a szubjektív fülzúgást csak a beteg hallja, az orvos nem tudja semmilyen eszközzel diagnosztizálni. Ez a típusú fülzúgás általában valamilyen idegi vagy pszichés zavar következménye, amely befolyásolja a hallókéreg működését. Ilyenkor a fülzúgás ritmusa nem egyezik semmilyen külső ingerrel. A szubjektív fülzúgás gyakori, és sok esetben nehezen kezelhető.

Tipikus tünetek és megjelenési formák

A fülzúgás legfőbb tünete maga a hamis hangérzet, amely zavarhatja a beteget a mindennapi tevékenységeiben, különösen csendes környezetben vagy alváskor. A fülzúgás intenzitása és jellege változó: lehet állandó vagy időszakos, egyoldali vagy kétoldali, egyszerű vagy összetett hang. A fülzúgás mellett más tünetek is jelentkezhetnek, attól függően, hogy mi okozza azt. Ilyen tünet lehet:

  • Halláscsökkenés: ha a fülzúgást valamilyen hallórendszeri betegség okozza, akkor gyakran jár együtt halláskárosodással is.
  • Fülfájdalom: ha a fülzúgást valamilyen gyulladásos vagy fertőző betegség okozza, olyankor fülfájdalom kísérheti.
  • Szédülés: ha a fülzúgást valamilyen belsőfül-betegség okozza, a beteg tapasztalhat szédülést, amely forgó jellegű (vertigo) vagy bizonytalanságérzés (instabilitás).
  • Fejfájás: agyi vagy nyaki érrendszeri betegség következtében kialakult fülzúgás gyakran jár együtt fejfájással is.

A fülzúgás okai és előfordulása

A fülzúgás okai sokfélék lehetnek, de a leggyakoribbak az alábbiak:

  • Fülzsír vagy víz felhalmozódása a hallójáratban
  • Fülkürthurut, fülgyulladás vagy egyéb fülbetegség
  • Zajártalom vagy hirtelen zajhatás
  • Otoszklerózis vagy egyéb halláscsökkenést okozó betegség
  • Koponya- és/vagy agysérülés
  • Idegrendszeri betegségek, mint például Meniére-betegség, akusztikus neurinoma, szklerózis multiplex, migrén vagy epilepszia
  • Anyagcsere-betegségek, mint a cukorbetegség, pajzsmirigybetegség, vesebetegség vagy vérszegénység
  • Magas vérnyomás, érelmeszesedés vagy egyéb keringési zavar
  • Bizonyos gyógyszerek mellékhatása, mint például az aszpirin, az antibiotikumok, a vízhajtók, a vérnyomáscsökkentők vagy a kemoterápiás szerek
  • Mozgásszervi problémák, mint például nyakcsigolya-elváltozások, rágóízületi betegség vagy izomfeszültség
  • Stressz
  • Neurózis, pszichiátriai betegségek

A fülzúgás gyakori tünet, amely akár több millió embert is érinthet Magyarországon. A felnőtt lakosság 10-15%-a tapasztal időnként fülzúgást, míg 1-2%-a szenved állandó fülzúgástól. A fülzúgás gyakrabban fordul elő idősebb korban, férfiaknál és dohányosoknál. A fülzúgás előfordulása növekszik a zajos környezetben élők és dolgozók körében is.

Hogyan diagnosztizálják a fülzúgást?

A fülzúgás diagnózisa általában a tünetek, az előzmények és a vizsgálatok alapján történik. A kivizsgálásnak része lehet:

  • Fizikális vizsgálat: ezzel ellenőrizhető a hallójárat állapota, a fülzsír jelenléte vagy hiánya, a dobhártya épsége és mozgása.
  • Hallásvizsgálat: ezzel meghatározható a hallásküszöb és a hallás minősége. A hallásvizsgálat során különböző hangokat játszanak le a betegnek, és megkérdezik tőle, hogy hallja-e őket. A hallásvizsgálattal beazonosítható, hogy a halláscsökkenés vezetéses vagy idegi eredetű-e.
  • Fülzúgás-vizsgálat: ezzel meghatározható a fülzúgás erőssége, frekvenciája és típusa. A fülzúgás-vizsgálat során különböző hangokat játszanak le a betegnek, és megkérdezik tőle, hogy mennyire hasonlítanak a fülzúgás hangjához. A fülzúgás-vizsgálat segíthet megtalálni a fülzúgás okát és kezelési módját.
  • Képalkotó vizsgálatok: ezzel láthatóvá tehetők az agy, a koponya, a fül és a nyak szerkezetei és esetleges elváltozásai. A leggyakrabban használt módszerek a kompjútertomográfia (CT), a mágneses rezonancia vizsgálat (MRI) és az angiográfia. Ezek a vizsgálatok segíthetnek kizárni olyan betegségeket, mint például az akusztikus neurinoma, az agydaganat, az agyvérzés vagy az érszűkület.
  • Egyéb vizsgálatok: ezzel kivizsgálhatók azok a tényezők, amelyek befolyásolhatják a fülzúgást. Ilyen vizsgálatok lehetnek például a vérnyomásmérés, a vércukorszint-, vérzsírszint-, a pajzsmirigyhormon-mérés vagy az allergiateszt.

Hogyan kezelhető a fülzúgás?

A fülzúgás kezelése függ attól, hogy mi okozza azt, milyen erős és milyen gyakori. Általánosságban elmondható, hogy ha a fülzúgás hátterében álló betegséget vagy tényezőt sikerül kezelni vagy kiküszöbölni, akkor a fülzúgás is megszűnhet vagy csökkenhet. Ilyen esetek lehetnek például a fülzsír eltávolítása, a fülgyulladás gyógyítása, a zajártalom elkerülése, a gyógyszeres kezelés módosítása vagy az alapbetegség kezelése.

A fülzúgás tüneti kezelése

Ha a fülzúgás okát nem lehet megszüntetni vagy nem ismert, akkor csak a tüneteket lehet enyhíteni vagy elfedni. Általában az alábbi kezelések alkalmazhatók:

  • Hangterápia során kellemes vagy semleges hangokat játszanak le a betegnek, hogy eltereljék a figyelmét a fülzúgásról vagy elnyomják azt. A hangterápia során használhatók például természetes hangok (pl. vízesés, madárcsicsergés), zene, fehér zaj (pl. ventilátor) vagy speciális maszkoló hangok.
  • Hallókészülék segíthet javítani a hallást és csökkenteni a fülzúgást. A hallókészülék erősíti a külső hangokat, így növeli a kontrasztot a fülzúgás és a környezeti zaj között. Használata azoknak javasolt, akik halláscsökkenéstől is szenvednek.
  • Fülbe ültetett stimulátorral elektromos impulzusokat lehet küldeni az agyba, és így befolyásolni a hallópálya működését. Célja, hogy csökkentse vagy megszüntesse a fülzúgást, de használata csak bizonyos esetekben lehetséges és hatékony.

 

A fülzúgás lehetséges szövődményei

A fülzúgás önmagában nem veszélyes betegség, de ha tartósan fennáll vagy nagyon erős, akkor súlyosan ronthatja az életminőséget és más betegségeket is okozhat. A súlyosabb szövődmények közé tartozik a halláscsökkenés, a fül- vagy fejfájás, szédülés, alvászavar, hangulat- és koncentrációs zavar.

Milyen eredményességgel gyógyul a fülzúgás?

A fülzúgás gyógyulása függ attól, hogy mi okozza azt, milyen kezelést kap a beteg. Általánosságban elmondható, hogy:

  • Ha a fülzúgás oka megszüntethető vagy kezelhető, akkor a fülzúgás is megszűnhet vagy csökkenhet. Ilyen esetek lehetnek például a fülzsír eltávolítása, a fülgyulladás gyógyítása, a zajártalom elkerülése, a gyógyszeres kezelés módosítása vagy az alapbetegség kezelése.
  • Ha a fülzúgás okát nem lehet megszüntetni vagy nem ismert, akkor csak a tüneteket lehet enyhíteni vagy elfedni. Ezek a módszerek segíthetnek csökkenteni a fülzúgás zavaró hatását, de csak orvosi javaslatra és ellenőrzés mellett szabad alkalmazni ezeket a terápiákat.

Milyen kontrollvizsgálatokat rendelhet el a szakorvos?

A fülzúgás kezelése után fontos rendszeresen ellenőrizni az állapotot, hogy megelőzzük a kiújulást vagy a súlyosabb szövődményeket. A szakorvos általában a fenti vizsgálatokat rendelheti el bizonyos időközönként.