Vér a vizeletben vagyis a hematuria okai és kezelése
Rémisztő lehet a hematuria állapota, vagyis amikor véres a vizeletünk. Többnyire nem jelez nagy bajt ez az állapot , csak valami ártalmatlan oka van, mégis foglalkoznunk kell vele és figyelmet érdemel, mert olykor a vér a vizeletben súlyos betegség jele is lehet.
Miért jelenhet meg vér a vizeletünkben?
A kezelés attól függ, hogy mi az ok
Mi lehet a hematuria oka?
Diagnózis
Miért jelenhet meg vér a vizeletünkben?
Ha a vizeletben a vér szabad szemmel is látható, azt makroszkópos hematuriának nevezzük. Az a vérmennyiség a vizeletben, amely szabad szemmel nem látható, a mikroszkópos hematuria. Ez olyan kis mennyiségű vér jelenléte a vizeletben, ami csak laboratóriumi vizsgálat közben, mikroszkóppal figyelhető meg. Akármilyen mennyiségű vér mutatható ki a vizeletben, a vérzés okát ki kell deríteni.
A kezelés attól függ, hogy mi az ok
Annak kiderítéséhez, hogy mi miatt jut akár csak kis mennyiségű vér is a vizeletünkbe, belgyógyászati, urológiai, nefrológiai, valamint a páciens nemétől függően andrológiai, illetve nőgyógyászati kivizsgálás szükséges.
A vér a vizeletben rózsaszínű, piros vagy kóla színű lehet. A vörösvértestek okozzák a vizelet színének megváltozását. Akár egészen kis mennyiségű vér is elegendő lehet ahhoz, hogy a vizeletet pirosra színezze.
A vérzés gyakran fájdalommentes, de ha nagyobb méretű vérrögök távoznak a vizelettel, az okozhat fájdalmat.
A vizeletet nem mindig vér színezi pirosra. Egyes gyógyszerek is pirosra színezhetik a vizeletet. Ilyen például a fenazopiridin, amely enyhíti a húgyúti fertőzést vagy a fájdalmas húgyúti tüneteket. Bizonyos ételek, mint a cékla és a rebarbara is pirosra színezhetik a vizeletünket.
Mi lehet a hematuria oka?
Ez az állapot akkor alakulhat ki, ha a vesék vagy a húgyúti szervrendszerhez tartozó valamelyik szerv nem megfelelő működése miatt a vérsejtek átszivárognak a vizeletbe. Különböző problémák okozhatják ezt, többek között:
- Húgyúti fertőzés (UTI): Akkor fordul elő, amikor baktériumok jutnak be a húgycsövön keresztül, majd elszaporodnak a húgyhólyagban. A húgyúti fertőzés vérzést okozhat, ami a vizeletet piros, rózsaszín vagy barna színűvé teszi. Ezen kívül, a húgyúti fertőzés erős és gyakori vizelési ingert vált ki, fájdalmat és égő érzést okozhat vizelés közben. A vizeletnek ilyenkor erős szaga is lehet.
- Vesemedence-gyulladás (pyelonephritis) : Ezt a húgyúti fertőzést az okozza, hogy a baktériumok a véráramon vagy a húgyvezetékeken keresztül a vesemedencébe jutnak, és ott gyulladást váltanak ki. A vesemedence-gyulladás ugyanazokat a tüneteket okozhatja, mint a többi húgyúti fertőzés, de nagyobb valószínűséggel lázzal jár, valamint hátfájás, és a has oldalsó részén, illetve az ágyékrészen érzékelt fájdalom kíséri a vesemedence-gyulladást.
- Húgyhólyag- vagy vesekő: A vizeletben lévő ásványi anyagok kristályokat képezhetnek, és lerakódhatnak a vesék vagy a húgyhólyag falán. Idővel ezek a kristályok kis, kemény kövekké állhatnak össze. Addig nem okoznak fájdalmat, amíg a kövek nem okoznak elzáródást vagy nem távoznak a vizelettel. A hólyag- vagy vesekövek miatt lehet mind szabad szemmel látható, mind pedig szabad szemmel láthatatlan, csak laboratóriumi vizsgálattal kimutatható vér a vizeletben.
- Prosztatamegnagyobbodás: A prosztata mirigy közvetlenül a húgyhólyag alatt helyezkedik el, és körülöleli a húgycső felső részét. Középkorú férfiaknál gyakran megnagyobbodik, nyomást gyakorol a húgycsőre és részlegesen elzárja a vizelet áramlását. A megnagyobbodott prosztatával nehéz lehet a vizelés, sürgető vagy gyakori inger jelentkezhet, illetve miatta lehet vér a vizeletben. A prosztatagyulladás, amelyet prosztatitisznek neveznek, ugyanezeket a tüneteket okozhatja.
- Vesebetegség: Laboratóriumi vizsgálattal mutatható ki vér a vizeletben, amikor glomerulonephritis nevű vesebetegség kialakul. Ez a vese állományában lévő érgomolyagok gyulladása. Ezek felelősek a vizelet kiválasztásáért. A glomerulonephritis lehet az egész szervezetet érintő állapot része, mint például a cukorbetegség, vagy önállóan is előfordulhat.
- Vesedaganat: A szabad szemmel látható vér a vizeletben előrehaladott veserák, hólyagrák vagy prosztatarák jele lehet. Ezek a rákbetegségek korábbi stádiumukban, amíg még hatékonyabban kezelhetők lennének, nem okoznak tüneteket.
- Öröklött betegségek: A vörösvérsejteket érintő genetikai állapot, amelyet sarlósejtes vérszegénységnek neveznek, okozhatja vér jelenlétét a vizeletben. Emiatt az állapot miatt is lehet szabad szemmel is látható vér a vizeletben.
- Egy másik állapot, amely károsítja a vesék apró vérereit, az Alport-szindróma, szintén vért okozhat a vizeletben.
- Vesesérülés: A vese sérülése ütés vagy baleset, illetve kontakt sportok során vérzést okozhat, ezáltal vér jelenik meg a vizeletben.
- Gyógyszerek: A rákkezelésben alkalmazott gyógyszerek, a vérhígító gyógyszerek, a fájdalomcsillapítók, vagy a penicillin okozhat olyan állapotot, amikor a vizeletbe vér jut.
Diagnózis
Többféle vizsgálatot elvégeznek a szakorvosok, hogy kiderítsék a hematuria okát:
- Fizikális vizsgálat
- Vizeletvizsgálatok
- Képalkotó vizsgálatok
- Cisztoszkópia
Amennyiben tapasztalsz bármilyen rendellenességet a húgyutakkal vagy a vizeleted kapcsán, fordulj a háziorvoshoz, aki javasolhatja a tüneteid alapján belgyógyász, urológus, nefrológus, andrológus vagy nőgyógyász szakorvos felkeresését a célzott vizsgálatok és a mielőbbi szakszerű kezelés elvégzése érdekében.