Mi okozza, mik a tünetei és hogyan kezelhető?
A lepkehimlő (angol nyelvterületen ötödik betegségnek, vagy pofonbetegségnek nevezik) a parvovírus B19 fertőzés után először az arcon jelentkező élénkpiros bőrkiütés. Főleg gyerekeket érint, ritkább esetekben azonban a felnőtteket is megfertőzheti. A lepkehimlő általában néhány nap alatt magától elmúlik.
Mi okozza a lepkehimlőnek nevezett bőrkiütést?
Mennyire gyakori előfordulású a lepkehimlő?
Elkaphatják-e felnőttek is a lepkehimlőt?
Lepkehimlő tünetei felnőtteknél
Milyen tünetekkel jár a lepkehimlő?
Vannak-e a lepkehimlőnek szövődményei?
Lepkehimlő szövődményei felnőtteknél
Hogyan diagnosztizálják a lepkehimlőt?
Hogyan kezelhető a lepkehimlő?
Mikor térhet vissza a gyermek a közösségbe?
A lepkehimlőt (erythema infectiosum) gyermekbetegségnek tekintik. A betegség magyar neve a gyermek orcáján, mindkét oldalon szimmetrikusan megjelenő piros kiütés foltokra utal.
A lepkehimlőt az igen gyakori és fertőző parvovírus B19 nevű vírus okozza. Az emberi parvovírus, más néven B-19-es parvovírus eltér a kutyákat és macskákat érintő parvovírustól. A lepkehimlő (piros kiütés) tipikusan 4-14 nappal azután jelenik meg, hogy a gyermeket megfertőzte a parvovírus B19. Miután megfertőzi a gyermeket, a vírus a közösség többi gyermektagjára köhögéssel vagy tüsszentéssel terjed át.
A lepkehimlő általában nem számít súlyos állapotnak. Rendszerint kezelés nélkül elmúlik.
Miért nevezik angol nyelvterületen ötödik betegségnek a lepkehimlőt? A lepkehimlőt angolul egyrészt ötödik betegségnek nevezik azért, mert ez volt az ötödik ismert vírusos bőrkiütéses betegség a gyerekeket érintő hat állapot közül: kanyaró, skarlát, rubeola, Dukes-betegség, Erythema infectiosum (lepkehimlő), rózsahimlő. Másik elnevezése a „pofon betegség” pedig egyértelműen arra utal, hogy a gyermek két orcáján jellegzetes foltban kialakuló kiütéses felület a pofoncsapás után is megjelenő bőrkipirosodáshoz hasonló piros foltra emlékeztet.
A lepkehimlő az egyik leggyakoribb vírusos kiütéses betegség gyermekközösségekben. Jellemzően az 5 és 15 év közötti gyerekeket érinti, különösen tavasszal és nyáron.
A lepkehimlőt csak nagyon ritka esetekben kapják el felnőttek. Gyermekkorban általában átesik mindenki ezen a betegségen, így a felnőttek szervezete rendszerint már rendelkezik a megfelelő védelemmel a lepkehimlőt okozó vírussal szemben.
Azok a felnőttek, akik a parvovírus B19-cel fertőződnek rendszerint kiütés megjelenése nélkül, főképpen influenzaszerű tüneteket tapasztalnak. Felnőttek esetében gyakori panasz a fájdalom a csukló-, kéz- és térdízületekben.
A parvovírus B19 fertőzés általában enyhe influenzaszerű tünetekkel kezdődik. Ebben az időszakban a legfertőzőbb a vírus. Az ilyenkor tapasztalható tünetek a következők lehetnek:
A parvovírus B19 fertőzésen átesett gyerekek 20%-a nem tapasztalja egyáltalán ezeket a tüneteket, ennek ellenére ebben az időszakban adják tovább a vírust társaiknak.
Néhány nappal az influenzaszerű tünetek jelentkezése után tűnnek fel az élénkpiros kiütések (lepkehimlő) a gyermek orcáján. Amikor a kiütések megjelennek, az influenzára jellemző tünetek már megszűnnek.
Esetenként előfordulhat, hogy a test többi részén is kialakul a kiütés. Ez általában „csipkés” alakzatra emlékeztető, esetleg viszkető nagyobb kiterjedésű bőrfelületet érinthet a
A lepkehimlőben szenvedő gyerekek 10%-a tapasztal ízületi fájdalmat.
A parvovírus B19 nagyon intenzíven fertőző vírus. A szájüregben és az orrnyálkahártyán felszaporodó vírusok cseppfertőzéssel, tüsszentés vagy köhögés útján jutnak ki újra a környezetbe és így terjednek át a többi gyermekre. Ha egy fertőzött személy beszél, köhög vagy tüsszent a gyermek közelében, a gyermek megfertőződhet a vírussal.
A B19-es parvovírus által okozott megbetegedés hatására már kialakult, magyarul lepkehimlőnek nevezett kiütés már nem fertőző.
Egészséges gyerekeknél és felnőtteknél a lepkehimlő nagyon ritkán okoz szövődményeket.
Ez a betegség azok esetében okozhat problémát, akiknek már kialakult vérképzőszervi betegségük van vagy egyéb okok miatt le van gyengülve az immunrendszerük. A vírus befolyásolhatja a szervezet vörösvértest termelését. A gyermek szervezetében a vörösvértestek mennyisége jelentős mértékben lecsökkenhet.
Az alábbi betegségek megléte fokozhatja a fenti szövődmény kialakulásának a kockázatát:
Ha a gyermekénél megállapították már a fenti betegségeket és influenzaszerű tünet vagy a lepkehimlőre jellemző bőrkiütése jelentkezik, mindenképpen keresse fel a kezelőorvost.
A parvovírus B19-fertőzésen átesett felnőtteknél esetleg kialakulhat krónikus (hosszú távú) parvovírussal asszociált ízületi gyulladás, vagy akár több ízületet érintő krónikus ízületi gyulladás, poliartritis is kialakulhat az erre fogékony betegeknél.
Ha a kismama elkapja a lepkehimlő betegséget (B-19-es parvovírussal fertőződik), a fertőzés átterjedhet a magzatra. Nagyon ritka esetben a magzatra veszélyes szövődmények alakulhatnak ki, amelyek okozhatnak:
A kismamák szempontjából megnyugtató lehet az a tény, hogy a felnőttek nagyon nagy százaléka még gyermekkorában átesett a B-19-es parvovírus fertőzésen, vagyis a szervezete már kialakította a védettséget a vírussal szemben.
A szülész-nőgyógyász szakorvost érdemes tájékoztatnia a kismamának, ha tudomása van arról, hogy érintkezett lepkehimlős beteggel.
A háziorvos a gyermek tünetei alapján diagnosztizálja a lepkehimlőt. A jellegzetesen a lepkeszárnyra emlékeztető alakban megjelenő kiütések miatt kipirosodott arc tipikus jele a betegségnek. A kiütések megjelenését megelőzhetik enyhe influenzaszerű tünetek is.
A lepkehimlő tünetei általában néhány napon belül elmúlnak rendszerint kezelés nélkül is.
Vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapító adható a gyermeknek, amennyiben kialakul a lázas állapot vagy ízületi fájdalomra panaszkodik a gyermek.
Figyelmesen olvassa el és kövesse a gyógyszer adagolására érvényes utasításokat.
Nem alkalmaznak védőoltást a lepkehimlő megelőzésére. Mivel a vírus cseppfertőzéssel könnyen terjed, a megfelelő higiénia a legjobb módja a betegség megelőzésének, ennek része a
Amennyiben van rá mód kerülni kell a szoros kontaktust a fertőzött személlyel, vagyis azok a gyerekek, akiknél tapasztaljuk az enyhe influenzaszerű tüneteket, lehetőleg ne menjenek közösségbe.
Amíg a gyermek influenzaszerű tüneteket tapasztal, fertőző. Ebben az időszakban érdemes mindenképpen otthontartani. Miután megjelenik a lepkehimlő kiütés, a gyermek már nem fertőző, így visszatérhet az iskolába vagy az óvodába, ha jól érzi magát. Érdemes azonban ilyenkor is otthon maradnia a gyermeknek 2-3 napig, amíg visszahúzódnak a kiütések, hogy ne alakuljon ki a fokozott aktivitás miatt az izzadással együtt járó viszketés.
Bármilyen kérdés vagy kétely merül fel a lepkehimlő betegség kapcsán, keresse fel háziorvosát.
Forrás: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15774-fifth-disease