Szánk és fogaink egészsége rendkívül fontos nem csak a táplálkozás szempontjából, hanem azért is, mert az egész testre kiható gócok is kialakulhatnak itt. Rendszeres kontrollok mellett, a kialakuló problémákat a lehető legrövidebb időn belül orvosolni kell.
A fogászat szakrendeléseken elvégzendő kezelések előtt - ha új páciensről van szó - minden esetben általános felmérést végeznek, aktuális állapotának, esetleges rejtett problémáinak felmérése céljából.
Fogászat:
A fogászat, a fogorvos a teljes szájüreg, a fogak, a fogíny, az állcsontok, a nyelv, az ajkak, a szájnyálkahártya, a nyálmirigyek, az állkapocsízület betegségeivel és azok kezelésével foglalkozik.
Sajnos leggyakrabban csak akkor megyünk fogorvoshoz, ha fájdalom, vagy egyéb probléma jelentkezik. A fogorvosi ellátás nagyon fontos területe a megelőzés, a fél évenkénti ellenőrzés.
A fogszabályozás (orthodontia) a fogászatnak a legrégebben elkülönült szakterülete. A fogszabályozásban a fogazat helyzeti és alaki rendellenességeit vizsgálják és kezelik.
A fogszabályozó kezelés biztosítja a normális fejlődést az azt akadályozó tényezők elhárításával. A helyes működés és az esztétikus megjelenés létrehozása, illetve a már kialakult eltérések korrigálása a cél.
Az arc-állcsont-szájsebészet szakterület (közismertebb nevén a szájsebészet) a fogazathoz, állcsontokhoz tartozó megbetegedések gyógyításával foglalkozik. Ide tartozik a fogak, foggyökerek eltávolítása, sebészeti fogmegtartó kezelések, állcsontok gyulladásainak és traumás sérüléseinek kezelése. Az arckoponya és a szájüreg sérüléseinek, daganatainak kezelése mellett az ajak és szájpadhasadékok sebészete, valamint a nyálmirigyek sebészete is e szakterület faladata.
A fogazathoz, állcsontokhoz tartozó megbetegedések gyógyítása (fogak, foggyökerek eltávolítása, fogak megtartó kezelésének sebészi módszerei, áttörésben visszamaradt fogak (bölcsességfogak) sebészi ellátása, állcsontok gyulladásos elváltozásai és cisztái, stb.