A fül-orr-gégegyógyászat a fül és a felső légutak élettanával, betegségeivel és gyógyításával foglalkozik. A fül, az orr, a garat és a gége anatómiailag nagyrészt egységet alkotnak és vizsgáló módszereik és eszközeik is hasonlóak.
A fül-orr-gégészethez tartoznak a szájüreg és a nyálmirigyek, a garat, a gége megbetegedései, a hangképzési zavarok, az allergiás panaszok, a halló- és egyensúlyozó szervünk, az orr és melléküregei valamint a szaglás és ízérzés.
A szájüreg-, garat-, gége-, légcső és a fül megbetegedései nagyon gyakoriak. Kisgyermek korban a gyulladások magas lázzal járnak és felnőtt korra krónikus mandulagyulladássá válhatnak. Az ilyen mandulák gócként okozhatnak másodlagos betegségeket is. A szénanáthát, melyet okozhatnak pollenek, kutya- és macskaszőr, házipor atka, kémiai anyagok, szerves oldószerek is, szintén kezelheti a fül-orr-gégész.
Az utóbbi időben specializálódás figyelhető meg a fül-orr-gége gyógyászaton belül is, önálló szakterületté vált többek között:
- az audiológia - a hallás élettanának, kórtanának tudománya, ideértve a hallássérültek hallásvizsgálatát, fülészeti kezelését és hallókészülékkel való ellátását
- a foniátria - a hangképzés, a beszéd és részben a hallás zavaraival foglalkozik, megelőzi, diagnosztizálja és kezeli az emberi verbális (hang alapú) kommunikációs zavarokat.
- a baleseti fül-orr-gégészet, stb.
Milyen vizsgálatok történnek a fül-orr-gégésznél? (a felsorolás nem teljes)
- Fül: külső hallójáratok, dobhártyák vizsgálata. Szükség esetén fülmosás, leszívás. H
angvilla (hallás) vizsgálat.
- Orr: külső orr, valamint a melléküregek feletti kopogtatási érzékenység vizsgálata. Szükség esetén orrmelléküreg röntgen. Az orron belüli vizsgálat, szükség szerint a váladékok leszívása, tenyésztése, váladékvétel.
- Torok: a szájüreg áttekintése, a torokképletek vizsgálata, a torokmandulák vizsgálata, a garat vizsgálata.
- Gége és garat: csak előzetes tájékoztatás után vizsgálják, mert ehhez a vizsgálathoz a páciens együttműködésére is kell.
- Végül a nyak, a parotis regiók, nyaki nyirokcsomók áttapintása.
Mikor kell fül-orr-gégész szakorvoshoz fordulnunk?
Feltétlenül forduljon fül-orr-gégész szakorvosainkhoz, ha
- három hétnél tartósabb rekedtség áll fenn,
- krónikus mandulagyulladása van,
- gyermekénél gyakran fordul elő középfülgyulladás,
- hirtelen halláscsökkenést, fülzúgást, szédülést tapasztal.