Tudnivalók a spermavizsgálatról (semen analízis):
A mintát 3-5 nap önmegtartóztatás után steril mintatároló edénybe (gyógyszertárban kapható) kell leadni. Az edényt alufóliába csomagolva, lehetőleg testmelegen tartva (pulóver alatt) 1-2 órán belül juttassák el hozzánk. Kérjük, az edényre jól olvashatóan tüntessék fel a nevüket!
A vizsgálatot speciális Makler kamra (spermiumok számolására alkalmas eszköz) segítségével nagy nagyítású fénymikroszkóp alatt végezzük.
A leletet e-mailben a vizsgálat napján eljuttatjuk az Ön számára.
Sperma vizsgálat során a következő paramétereket nézzük:
- sperma mennyisége
- viszkozitása
- elfolyósodási idő hossza
- spermiumok száma
- spermiumok motilitása (mozgása)
- spermiumok morfológiája
A WHO a normális spermaértékeket (normozoospermia) a következőképpen határozza meg:
- a sperma térfogata minimum 1,5 ml
- a spermiumok száma minimum 15 millió/ml
- az összes spermium száma minimum 39 millió/ejakulátum
- a spermiumok minimum 40%-a mozog
- a spermiumok minimum 32%-a progresszíven (célirányosan) mozog
- a spermiumok minimum 4%-a normális morfológiájú
A spermalelet értékelése során feltárt elváltozások jelentése:
- Hypospermia: a sperma mennyisége kevesebb, mint 1,5 ml
- Oligozoospermia: a spermiumok száma kevesebb, mint 15 M/ml
- Asthenozoospermia: a spermiumok kevesebb, mint 40%-a mozog, vagy a spermiumok kevesebb, mint 32%-a mozog progresszíven
- Teratozoospermia: a spermiumok kevesebb, mint 4%-a normális morfológiájú
- OAT szindróma: a fent említett mindhárom érték eltér a normálistól
- Azoospermia: az ondó nem tartalmaz spermiumokat
- Aspermia: ondó hiánya
Speciális vizsgálatok:
HBA teszt: A módszer segítségével becsülni tudjuk a spermiumok termékenyítő képességét. A vizsgálat során ondót cseppentünk egy hialuronsavat tartalmazó speciális tárgylemezre, és megnézzük, hogy a spermiumok hány százaléka képes a hialuronsavhoz kötődni. A természetben csak az érett spermiumok tudnak kötődni a petesejt burkában lévő hialuronsavhoz, ami szükséges a megtermékenyülés sikerességéhez.
MAR teszt: Immunológiai vizsgálat, segítségével ki tudjuk mutatni a spermában a hímivarsejtek ellen termelődő ellenanyagokat. Ezeknek az antitesteknek a jelenléte gátolhatja a spermiumok eljutását a petesejthez, csökkentve a megtermékenyülés esélyét.
PCT (összeférhetetlenségi vizsgálat): Segítségével a méhszájban lévő nyák és a spermiumok kölcsönhatását vizsgáljuk az ovulációhoz közeli időpontban. Előfordulhat, hogy a hímivarsejtek a hüvelyváladékkal vagy a nyákkal érintkezve megbénulnak. Régebben úgy végezték el, hogy megkérték a párt, hogy szerelmeskedés után gyorsan fussanak be a rendelőbe, ahol a nőtől levették a mintát. Szerencsére a kor ezt már túlhaladta: ma már külön vesszük le a méhnyak nyákot a nőtől, ami olyan, mint egy rákszűrés, illetve a férfi is külön ad sperma mintát – 3-5 nap önmegtartóztatás után tetszőleges otthoni módszerrel levett minta, ami 1-2 órán belül a rendelőbe ér – és a két anyagot laboratóriumi körülmények között hozzuk össze: kenetet készítünk és mikroszkóp alatt megvizsgáljuk, hogy találunk-e mozgó spermiumokat. Ha csak inaktív hímivarsejtek láthatóak, akkor a PCT teszt pozitív, azaz összeférhetetlenség állapítható meg.